zijn tap la ties> maar «allongêe»Een felle strijd daarover ont brandde tusschen de geleerden en die stap vooruit van den bol tot de juistere gedaante, de ellipsoïde, geeft spr. aanleiding tot het trekken van een parallel met hetgeen wij in onze dagen zien in de wetenschappelijke wereld met de theorie van Einstein, die ook een stap vooruit is, een verfijning in onze opvattingen van de natuur en hare wetten. Toen ook, in de 18e eeuw, was er leekenbelangstelling in het probleemtoen ook was vooraf een feit bekend, waarvan de tot dan gehuldigde opvatting de bol vorm geen verklaring kon geven, het feit n.l. dat de secun- denslinger niet overal even lang was te vergelijken met de periheliumbeweging der Mercuriusbaan, die vóór Einstein reeds waargenomen afwijking van de wet van Newton. De strijd is opgelost, ten nadeele van de Cassini's, door twee graadmetingen, een in Peru en een in Lappland. Het experiment had beslist, eerst niet afdoende, naderhand volledig. Bij de Einsteintheorie gaat het evenzoo; de volgens de theorie berekende afwijking van een ster in de richting van den zonnerand wordt getoetst aan de waarneming en met de overeenkomst van de uitkomst der meting met de theorie staat of valt de theorie. "V an de expeditie naar Peru laat spr. mooie beelden zien en deelt hij aardige bijzonderheden mede. Na een korte pauze gaat hij over tot de nieuwere graadmetingen. Een fraai portret van Krayenhoff wordt ons getoond, daarna diens net. In de chronologische volgorde wordt even teruggegrepen door aanhaling van de graadmeting van Méchain en Delambre, waaraan Prof. van Swinden meegewerkt had, welke als voorbeeld diende voor de driehoeksmeting van Krayenhoff. Als graadmeting, dus voor het zuiver wetenschappelijke doel: de bepaling van den vorm der aarde, is dit werk nooit benut, hoewel dat idéé toch ook voorgezeten had bij den opzet; hoofddoel was het vormen van een grondslag voor een kaart van ons geheele land. Interessant ook voor dezen kring van hoorders was het geen men te zien en te hooren kreeg over de ontwikkeling der instrumenten, van het primitieve astrolabium en verbeterde soorten en het boussole-astrolabium (ook al eerbiedwaardig door zijn ouder dom en de goede diensten, die het bewezen heeft bij de oprich ting van het kadaster) tot het nieuwste snufje op het gebied van instrumentenbouw, een wonder van techniek en optiek, zooals i8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 182