voor zijne interessante en van diepgaande studie getuigende rede (applaus) en sluit, daar niemand zich voor de rondvraag heeft aangemeld, de vergadering onder dankzegging voor de opkomst. De Secretaris, P. J. TER PLEGT. DE NIEUWE «KADASTERTHEODOLIET» IN DE PRAKTIJK. In de 3de aflevering van dezen jaargang geeft de heer Ir. W. Schermerhorn in een uitvoerig artikel een beschrijving van den onlangs in de 4de divisie aangeschaften theodoliet, geleverd door de fabriek Max H i ld ebrand overeenkomstig de algemeene eischen vastgesteld door een bij ministerieele resolutie aangewezen kadastrale commissie. Deze commissie stelde als één harer hoofd- eischen, dat de nieuwe theodoliet zou hebben te voorzien in alle gevallen, die zich bij hoekmetingen in de kadastrale praktijk kunnen voordoen. De heer Schermerhorn beschrijft in details de voornaamste onderdeelen van het instrument en publiceert de uitkomsten van de door hem verrichte onderzoekingen, wat be treft de randverdeeling en de niveaus, waardoor de lezer zich een inzicht kan vormen van den bouw van het instrument en zijn onderdeelen en van de daarmede te bereiken resultaten. Aangezien het instrument het eerst gebezigd werd bij een uit gebreide meting voor den gewonen dienst in de gemeente Borculo, door mij uitgevoerd, lijkt het mij niet ongewenscht mijn bevin dingen, wat betreft de practische bruikbaarheid, hier mede te deelen. Ik heb in Borculo een terrein, bestemd voor uitbreiding van deze gemeente, getrianguleerd. Bepaald zijn 4 driehoekspunten en ongeveer 50 veelhoekspunten, terwijl ook op den toren, die gecentreerd is, is gemeten. Voor dit werk is gebruik gemaakt van het nieuwe instrument, de ondervinding er mee opgedaan is een zeer gunstige. De manier van opstelling en vooral ook de draaibare rand maken een zeer vlotte en nauwkeurige wijze van werken mogelijk. De verdeeling van den rand zoodanig dat men afleest in dubbele minuten en seconden, waardoor men de beide uitkomsten van 182

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 184