184 bovenstaande wel rekening houden en verdient het gebruik van een doosniveau aanbeveling. In het algemeen kan men zonder bezwaar het blad op het oog horizontaal stellen. Daar na de driehoeksmeting de behoefte werd gevoeld aan een nieuwe centreering van Borculo I (toren der Herv. kerk) werd hiertoe overgegaan. Daar geen centreerinstallatie beschikbaar was, geschiedde de centreering met primitieve hulpmiddelen (breinaalden). Door een toevallig gunstige ligging der vastleggings bouten was dit laatste mogelijk. Als controle op de nauwkeurig heid der meting werden twee bestaande bouten der R.D. opgenomen, deze controle leverde voor deze bouten een tot in mm overeen stemmend resultaat met de centreering van 1902, uitgevoerd door de R. D. Uit deze zeer bevredigende uitkomst blijkt dat met behulp van het Nageltje een zuiver centrische opstelling mogelijk is en dat de nieuwe theodoliet volkomen beantwoordt aan den eisch om er met groote nauwkeurigheid centreeringsmetingen mede te kunnen verrichten. Bij de berekening der driehoekspunten werden voor Mx en My waarden gevonden die varieerden tusschen 0.010 en 0.025 m, een resultaat dat zeker gunstig genoemd mag worden. De totaal indruk is dat het instrument een juist gekozen type lijkt voor een kadastertheodoliet, daar het zich zoowel leent voor een vlotte uitvoering van een veelhoeksmeting als voor een meer nauw keurige wijze van werken bij een centreering. In dit laatste verband zij er nog op gewezen dat de theodoliet, zonder gebruik te maken van den driepoot, opgesteld kan worden boven een vastleggingsbout in een balustrade of pijler doormiddel van de in de verticale as te bevestigen veerende cenireerstift. Op het eerste gezicht lijkt een bezwaar van het instrument dat men in verband met de asconstructie den kijker niet kan doorslaan. In de praktijk blijkt dit bezwaar echter zeer klein te zijn, de handeling die men thans moet verrichten door den kijker uit de pannen te lichten, is zoo eenvoudig, dat dit nagenoeg geen tijdverlies oplevert. Ten slotte zij nog vermeld, dat, zooals de heer Schermerhorn reeds meedeelde, de theodoliet ook geheel als schietlood-instru ment kan worden gebruikt. Hiertoe zal men echter wel niet dikwijls overgaan. Zutphen. J. H. WESTERHUIS.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 186