195 op twee diametraal tegenover elkaar staande deelen van den rand. Vandaar wordt het teruggekaatst en door een ingewikkeld op tisch stelsel geleid naar het afleesoculair H3, alwaar van de beide randdeelen beelden worden gevormd. Een indexstreep bevindt zich op een glazen plaatje in dit oculair. Bij optische centreering moet de ie as van binnen geheel open zijn, daartoe wordt Ji dan uitschuifbaar gemaakt. Van den verticalen rand, belicht door het prisma J2, worden op overeenkomstige wijze de beelden van tegenover elkaar staande deelen, via het inwendige van de 2e as en één der stutten, in het afleesoculair H3 gebracht. Uitermate interessant is 't, de vorming van die beelden en wat verder met de aflezing samenhangt stap voor stap na te gaan belangstellenden zij hier verwezen naar een artikel van Prof. Dr. O. Eggert in het Zeitschrift für Vermessungswesen van Augustus 1924 wij volstaan hier met weer te geven wat in het afleesoculair te zien is; Fig. 2 en Fig. 3 toonen dat op lh der ware grootte. Van beide randen ziet men twee beelden, in tegengestelde richting loopend; Hj is de aanduiding voor den verticalen rand (Höhen- ablesung), S3 voor den horizontalen rand (Seitenablesung). Voor dezen laatste is de stand in Fig. 2, welke genomen is na het moment waarop een punt met den kijker gevizeerd is, grof afgelezen 90°3o' en 2jo°T,o' (sexagesimaal). Men doet nu alvorens deze aflezing te verrichten de deelstrepen der twee beelden samenvallen door draaiing aan den knop Q (Fig. 1), waarbij men de strepen (b.v. 90°20' en 27o°4o') naar elkaar toebrengt. In verband staande met dezen knop Q bevinden zich in den weg der lichtstralen planparallelle glazen plaatjes, die als zij gedraaid worden de verplaatsing der beelden veroorzaken. Met een stand der glazen plaatjes loodrecht op de lichtstralen correspondeert de o-stand van een verdeelden trommel. Wat nu het verdere gevolg is van deze draaiing ziet men in Fig. 3: het venstertje voor de fijne aflezing (beneden in het gezichtsveld) vertoont de aan tallen minuten en secunden, die bij het zoo even genoemde bedrag opgeteld moeten worden. 78 f9 ■tóZlOZZG 9Z63g8B90l9t 9 Fig- 3-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 197