ig6 De volledige aflezing is 90°35'o3". Op dit samentrekken van twee aflezingen tot ééne komen wij hieronder terug. De fijne verdeeling, aangebracht op den glazen trommel in het afleesoculair, wordt belicht door het venstertje K3 (Fig. i). Voor den verticalen rand is de gang der aflezing geheel over eenkomstig. De aandacht mag erop gevestigd worden, dat de belichting voor beide deelen van de randen gemeenschappelijk is, dus even sterk. Van het optische stelsel, dat de afbeeldingen ervan tot stand brengt, is het grootste gedeelte gemeenschappelijk; lengte verandering van dit gedeelte van het stelsel heeft in 't geheel geen invloed op de aflezing. Het andere gedeelte en ook de verdeelde randen zelf liggen in het inwendige en zijn tegen mechanische en thermische invloeden beschut. Bij centesimale verdeeling der randen is de graad in vij'fde deelen verdeeld. De horizontale cirkelrand kan doormiddel van het rondsel L verzet worden, zoodat zoowel reïteratie- als repetitiemetingen mogelijk zijn op verschillende gelijkmatig over den rand ver deelde plaatsen, als men zich ten doel stelt den invloed van de randverdeelingsfouten te verkleinen. Uit het genoemde artikel van Prof. Dr. O. Eggert, waarin ook proefmetingen met het instrument beschreven worden, blijkt, dat het bedrag der rand verdeelingsfouten niet noemenswaard is. Het gewicht van het instrument bedraagt slechts 3,3 kg. Veel overeenkomst met het boven beschreven instrument ver toont de Universaal-theodoliet Wild, waarvan Fig. 4 eene afbeelding is op V3 der ware grootte. Deze is gebouwd naar dezelfde beginselen; voor sommige onderdeelen zijn deze op eenigszins andere wijze doorgevoerd. De hoogere bovenbouw valt onmiddellijk in 't oog, de kijker heeft een grootere lengte, n.l. 175 mm, een objectief van 40 mm en eene vergrooting 20. Het scherpstellen van den kijker ge schiedt ook hier door draaiing van een concentrischen ring, welke manier te verkiezen is boven de tot nu toe gebruikelijke beugel beweging. Het gewicht van het instrument bedraagt ook meer, n.l. 4,3 kg

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 198