198 De. centreering heeft plaats met be hulp van een schiètlood door verschui ving op den statiefkop; deze verschuiving tot 5 cm gaan. Door het hori zontaal stellen wordt de centreering niet meer veranderd, omdat het op- hangpunt van het schietlood ligt in het vlak, dat door de punten der stel- schroeven gaat. In Fig. 5 ziet men den theodoliet aan de voetplaat bevestigd, gereed voor de verpakking. Een stolp van plaat ijzer kan er dan overheen gezet worden; deze wordt aan twee zijden aan de voetplaat verbonden. Fig. 6 toont (op 1/6 der ware grootte) deze verpakkings wij ze, die ook iets nieuws is en waar schijnlijk eene verbetering: zij is licht» dicht en eenvoudig en kan onder het meten bij regen tijdelijk aangewend worden. De beeldvorming in het afleesmicroscoop geschiedt hier voor horizontalen en verticalen rand niet gelijktijdig, doch na elkander met behulp van een schakelinrichting. Staat een schuifje (aan den rechter bok) ingeschoven, dan ishetbeelden- paar van den verticalen rand zichtbaar, terwijl het schuifje uitgeschoven moet zijn om dat van den horizontalen rand in het gezichtsveld te hebben. Door draaiing aan den knop der meet- inrichting worden de twee beelden weer ver schoven in tegengestelde richting langs het fijne lijntje dat haar scheidt, tot tusschen het bovenste en het onderste beeld nauwkeurige coïncidentie bestaat. In Fig. 7 is een alsdan verkregen stand af gebeeld, voor een rand in Fs centesimale graden verdeeld. Aan de grove verdeeling wordt het aantal graden en tienvouden ]|van minuten^af-^ Flg- 6- gelezen (57s,5); het bedrag van de fijne verdeeling, die hier aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 200