2o2 Op 20 Mei 1875 werd te Parijs de Convention du mètre onderteekend door 21 gemachtigden van 17 Regeeringen. De Conventie trad in werking op 1 Januari 1876 en daarmede was tot stand gekomen het Bureau International des Poids et Mesures, dat staat onder de leiding en het toezicht van een Comité International des Poids et Mesures van 14 leden, hetwelk zelf weer is onderwerpen aan het gezag van een Conférence générale des Poids et Mesures, gevormd door afgevaardigden van alle landen, welke aangesloten zijn bij de conventie. Thans zijn 29 Rijken tot de conventie toegetreden. Dat Nederland hiertoe nog niet behoort, moge voor het oogenblik buiten bespreking blijven. Het is nu slechts mijn bedoeling de aandacht te vestigen op de oorspronkelijk door het comité international aangegeven wijze van afkorting van de benamingen der maten en gewichten. Daar de metrieke maten en gewichten internationale grootheden zijn, is het wenschelijk, dat zij in geschrifte, in druk en bij berekeningen overal door dezelfde afkortingen worden aangeduid. Overwegende, dat deze eenvormigheid moeilijkheden oplevert door het verschil in taaleigen, dat er bestaat, verzocht de Zwitsersche Regeering in 1879 aan het comité international te willen onderzoeken of het niet mogelijk zou zijn een systeem van afkorting aan te geven, bruikbaar voor alle staten, die het metrieke stelsel hebben aangenomen en deze te willen belichamen in voorstellen tot die verschillende staten gericht. Het internationale comité gaf aan dezen wensch gehoor en nam voor zijn publicaties en voor officieel gebruik voor de benamingen der meest gebruikelijke maten en gewichten de hierna volgende afkortingen aan. Tevens werd besloten, dat dit stelsel van afkortingen door een rondschrijven ter kennis zou worden gebracht van de Regeeringen der bij de conventie aangesloten Rijken (dus niet van Nederland) met het verzoek, door ge paste maatregelen de algemeene toepassing er van te willen bevorderen; dit geschiedde, ongeveer 44 jaar geleden. De eenheden, zooals: meter, are, stere, liter, gram, worden aangeduid door de beginletter, als kleine letter geschreven of gedrukt, zonder punt er achter. De onderverdeelingen worden eveneens aangeduid door de beginletter (klein), dus d voor deci, c voor centi, m voor milli, waaraan dan nog toe te voegen is de Grieksche letter V- om aan te duiden een millioenste. De veelvouden der eenheden worden op overeenkomstige wijze aan gegeven, met uitzondering van deka, hetwelk door twee letters n.l. da wordt geschreven, ter onderscheiding van deci. Oppervlakken en volumina worden onderscheidenlijk aangegeven door de exponenten 2 en 3, geplaatst boven de hiervoor aangegeven afkortingen. In verschillende landen is deze wijze van afkorting in Wet of Besluit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 204