203 voorgeschreven. Tal van wetenschappelijke, internationale zoowel als nationale, commissies, die zich ieder op haar terrein met de vaststelling van eenheden en symbolen hebben beziggehouden, hebben dit stelsel aanvaard. Wij willen enkele daarvan noemen: Ausschuss für Einheiten und Formelgröszen, een comité, dat in 1907 is opgericht door samenwerking van twaalf wetenschappelijke vereenigingen uit Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, waaronder ook verschillende ingenieurs-vereenigingen, en bij het opstellen van zijn lijst van eenheden en teekens advies heeft ingewonnen van een zeer groot aantal vereeni gingen in binnen- en buiteniand. De International Electrotechnical Commission, welke in 1913 te Berlijn in een algemeene vergadering, waarin 24 landen, ook Nederland, waren vertegenwoordigd, een lijst van eenheden en symbolen heeft aangenomen; daaronder zijn ook weer begrepen de internationale afkortingen voor de eenheden der maten en gewichten. De Association internationale du Froid, thans vervangen door het In- stitut international du Froid, die zich o.m. heeft beziggehouden met de eenheden ten gebruike in de koeltechniek en in 1911 als resultaat daarvan een zeer belangrijk rapport, uitgebracht door een commissie, waarin Barrier, Dewar, Guillaume, Kamerlingh Onnes, Mollier en Stratton zitting hadden, deed verschijnen. De International Research Council, die voor de door haar te bewerken International Critical Tables of numerical data of physics, chemistry and technology de bedoelde afkortingen heeft aangenomen. Mij is geen wetenschappelijk tijdschrift in het buitenland bekend, dat deze schrijfwijze niet volgt; voor boeken over techniek, fysica, chemie, enz. geldt in het algemeen hetzelfde. Enkele afwijkingen komen voor; zoo wordt door sommige schrijvers een punt geplaatst achter de afkorting, doch wel nimmer worden hoofdletters daarbij toegepast. Hoe staat het nu in Nederland met deze afkortingen? Hier vindt men geen eenstemmigheid op dit gebied. Aan de ééne zijde zijn er verschil lende Nederlandsche publicaties, waarin het systeem van het comité in ternational trouw wordt gevolgdhiertoe behooren ook de geschriften van het Centraal Normalisatiebureau. Dan zijn ér, die het niet volledig toe passen, zoo b.v. het tijdschrift Physica, waarin men vindt cm., mm., enz., dus met een punt er achter; en ook wel, in plaats van g, gr. voor gram. In de verslagen der Kon. Akad. van Wetenschappen wordt, wat deze afkortingen betreft, in het geheel geen systeem gevolgd; men vindt er in cc. voor kubiek centimeter (cms), maar ook ccM., terwijl een ander maal wordt geschreven cm. en mm. voor centimeter en millimeter. Zoo ook L. voor liter (1), Gr. voor gram (g). En dan in de derde plaats heeft men in Nederland nog een categorie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 205