204 van publicaties, waarin vrij consequent de notatie wordt toegepast, die wij waarschijnlijk allen op de lagere school hebben geleerd en waarbij ge schreven wordt b.v. KM., c.M., K.Gm.G., L., H.L. enz. Men treft deze schrijfwijze aan in de dagbladpers, ook in het tijdschrift, dat mij nu gastvrijheid verleent, en in alle min of meer officieele stukken. Dit laatste zou doen vermoeden, dat deze notatie van overheidswege is voorgeschreven. Het is mij echter niet gelukt in de Wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen of in de daarbij behoorende Koninklijke Besluiten eenig voorschrift of voorbeeld daarvan te vinden. Misschien spruit de volharding, waarmede deze notatie wordt gebruikt, o.a. wel daaruit voort, dat in de Algemeene Voorschriften voor de uit voering en het onderhoud van werken onder beheer van het departement van Waterstaat, ook in de laatste bewerking (van 1915), deze wijze van af korting wordt aangegeven. Nu doet zich de gelukkige omstandigheid voor, dat zoowel de genoemde wet, als deze Algemeene Voorschriften in herziening zijn; een gunstige gelegenheid dus om te trachten op dit gebied de noodige eenheid te verkrijgen ook in ons land, een eenheid, die zeker wel algemeen zal worden gewenscht. En wanneer een bepaalde wijze van afkorting zal worden voorgeschreven, dan verdient het m.i. de voorkeur daarbij de voorstellen van het interna tionale comité te volgen. Doel van deze uiteenzetting is, hiertoe zooveel mogelijk mede te werken, en in de eerste plaats richt ik lot de Redactie van De Ingenieur het vriendelijke verzoek voor de afkortingen der benamingen van de maten en gewichten voortaan in haar blad de internationale schrijfwijze te willen gebruiken om op die wijze tot een spoedige invoering ervan mede te werken. Ten slotte volgt hieronder een overzicht van de internationale afkor tingen; de benamingen myriameter en myriagram zijn hierbij weggelaten omdat deze in de wetenschap, in de techniek of in het dagelijksche leven nimmer worden toegepast. Zij komen ook in de tabel van afkortingen, door het comité international gegeven, niet voor. Namen. Afkortingen. Waarden. kilometer km hectometer hm dekameter dam meter m a. Lengtematen. 1000 100 10 meter grondslag

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 206