akten moeten worden ingeschreven, elke soort onder een afzon derlijk doorloopend volgnummer, ieder jaar beginnende met N°. i en welk nummer tevens op de minuut en de grosse wordt ver meld, vormen het geheele archief van den Ambtenaar belast met de I. O. (art. 24). Om het opzoeken van overgangen en het belast-zijn-met-hypotheek mogelijk te maken, is de Griffier of Secretaris verplicht bij elke overschrijving of beleening van eenig vast goed, zoowel op de minuut als op de grosse van den laatsten eigendomsbrief, aan den voet onder zijne handteekening, daarvan aanteekening te houden, met vermelding in het iaatste geval van den datum en het nummer van de hypotheekakte, den naam van den verbandhouder en de som waarvoor het goed verbonden is, in letters voluit geschreven, een en ander op verbeurte van eene boete van 25.— tot 100.— voor elke overtreding, (art. 30). Om te onderzoeken of een perceel bezwaard is, zal men dus eerst met behulp der kadastrale registers de laatste akte moeten opzoeken, waarbij het perceel is overgeschreven en dan vindt men, ingeval het perceel bezwaard is, op deze akte de verwijzing naar de hypotheekakte. Men zal nooit op de aanteekening der grosse mogen afgaan, aangezien (Stbl. 1853 N°. Ö2a) de be volen aanteekening op de grosse van de laatste akte, slechts dan verplichtend is, wanneer de vertooning daarvan mogelijk is of niet geweigerd wordt. Men is dus verplicht, om zekerheid te hebben, de minuutakte te raadplegen. De Commissarissen uit den R. v. I., de Residenten, mitsgaders de Griffiers en Secretarissen met het passeeren en bewaren der ge rechtelijke akten belast, zijn persoonlijk in rechten aansprakelijk voor de schade, welke door het verzuimen van een der in deze ordonnantie voorgeschreven bepalingen, veroorzaakt wordt, Ingevolge art. 13 moet alvorens de Ambtenaar van del. en O. mag overgaan tot overschrijving, door belanghebbenden worden overgelegd eene landmeterskennis. Aangezien we in Nederland dit experiment niet kennen, wil ik in korte trekken aangeven wat eene landmeterskennis is en waartoe ze dient. Bij de ge schiedenis over het Kadaster kom ik hierop breedvoeriger terug. Oorspronkelijk was het doel niet meer en niet minder dan den Landmeter alle eigendomsovergangen ter kennis te brengen, die plaats «zullen» hebben om hem zoodoende in staat te stellen zijne kohieren en registers te kunnen bijwerken. Aangezien 207

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 209