echter eene aangifte bij den Landmeter van eene voorloopig aan gegane overeenkomst geen wettelijke overgang in den geest der hier behandelde Ordonnatie omvat zonder het opmaken der ge rechtelijke akte voor den Ambtenaar van de I. en O., welke dikwijls verzuimd werd of wel niet noodig was door tenietdoening der voorloopig schriftelijk of mondeling aangegane overeenkomst, werd het doel niet bereikt. Sedert voorgeschreven is, dat het onroerend goed in de op te maken gerechtelijke akte moet omschreven zijn door de kada strale kenmerken, geeft de landmeterskennis tevens het verband aan tusschen de nieuwe en oude omschrijving van het object, dat het voorwerp der overeenkomst in de gerechtelijke akte uit maakt. Deze landmeterskennis zal noodig zijn, zoolang de I. en O. en het Kadaster van elkaar gescheiden zijn, zooals uit de hierbij aangegeven twee voorbeelden van landmeterskennissen zal blijken. Zij dient tot inlichting voor den Ambtenaar van de I. en O., tot berekening van 's Lands rechten, tot omschrijving van het object, enz. maar veroorzaakt veel last aan het publiek en schept een onzekere rechtstoestand, omdat de werkelijke levering erdoor vertraagd wordt. Verder zijn de voorschriften bij het Kadaster van dien aard, dat rechtshandelingen één jaar en meer kunnen vorderen, voordat aangegane overeenkomsten haar beslag kunnen krijgen, hetgeen dien onzekeren rechtstoestand nog meer doet gevoelen. Het is dus ook gewenscht niet alleen maar noodzakelijk, dat de kadastrale voorschriften herzien worden en zooveel mogelijk de werkwijze zich gaat aanpassen aan de economische behoeften. Waar deze materie van zuiver kadastralen aard is, zal later bij het behandelen der kadastrale voorschriften hierop de aandacht gevestigd worden. Hiervoor heb ik in korte trekken een schets geleverd van de wettelijke levering der onroerende goederen in Ned. Indië, en daarbij het fiscale gedeelte niet onbesproken gelaten. Zien we in Nederiand het ambt van Hypotheekbewaarder langzamerhand veroverd door de Kadaster-ambtenaren, zoo zullen we eenmaal in Ned. Indië moeten zien optreden de Kadaster-ambtenaar als ambtenaar van de I. en O., in het belang der rechtszekerheid. In het tijdschrift voor het Kadaster in Ned. Indie, orgaan van 208

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 210