20 schiktheid en bekwaamheid voor de betrekking van landmeter van het Kadaster bezitten. Dat onderzoekt loopt over de volgende onderwerpen: a. den dienst der instandhouding en dien van de verbetering en de vernieuwing van het kadaster met inbegrip van de kadastrale en hypo thecaire boekhouding; b. den dienst der grondbelasting; beide in hun vollen omvang. Op die gronden en omdat men van meening was, dat deze dienst, om zich tot zelfstandigen dienst te kunnen ontwikkelen, niet afhankelijk mag zijn van eene speciale belasting-administratie, die uit den aard der zaak geheel vreemd staat tegenover de eischen van een overwegend technischen dienst, werd van die zijde bepleit de hervorming van het Kadaster tot een zelfstandig geodetisch instituut, met een kadasterambtenaar aan het hoofd. Voor die hervorming is het, naar betoogd werd, thans het juiste tijd stip. Het Kadaster staat niet in zoodanig nauw verband met Directe Belastingen of Registratie, dat het daarvan niet zou kunnen worden los gemaakt. Het kan worden losgemaakt van den dienst der grondbelasting, omdat, hoewel er voordeelen aan verbonden zijn, dat schatting en meting in ééne hand zijn, zulks niet strookt met het beginsel, dat de instelling van het Kadaster een geodetisch instituut in het belang van het algemeen behoort te zijn. Doch het kan niet worden losgemaakt van de Hypotheken, daar scheiding van Hypotheken en Kadaster zou zijn een stap in de verkeerde richting. In de eeuw, gedurende welke het Kadaster onder Financiën ressorteert, is die samenhang zoo innig geworden, dat een scheiding groote moeilijkheden zou medebrengen en de Hypotheken zijn zóó met het Kadaster samengegroeid, dat het Kadaster dezen diensttak niet kan missen. Een kadastraal geodetisch instituut, los van de administratie van hypo theken, zou zijn als een fraai huis zonder deuren of vensters, tenzij on middellijk overal nieuwe bureaux werden ingericht om het publiek te bereiken. De bestaande bewaringen met haar kadastraal en hypothecair archief zijn daar als voor geknipt. Het Kadaster is, als zuiver geodetisch instituut, niets waard, indien het de hypotheekkantoren, waardoor de dienst het publiek kan bereiken, mist- Boven een eenzijdig geodetisch instituut, los van de hvpotheekbewaringen, zou daarom de voorkeur moeten worden gegeven aan den thans bestaanden toestand met al zijne gebreken. Van de zijde der bestrijders van bovenstaande beschouwingen werd betoogd, dat al de argumenten, aangevoerd voor het uitbouwen van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 22