nu maar tevreden stelden met een eenvoudige schriftelijke ver klaring van die eigenaren, waarvan op het terrein bleek, dat zij perceelen of perceelsgedeelten hadden overgedragen. Nu is het inderdaad voor een gemeente opzichter of -architect, dit is de man die de technische gegevens voor de acte moet verschaffen, practisch gesproken onmogelijk om behoorlijke resultaten te be reiken. Dit zal een ieder weten die den terreinstoestand in deze streken kent. De hulp van een landmeter van het kadaster in roepen, daaraan kan in de verste verte niet worden gedacht. Veel te duur. Een gemeente in Twente richtte, om in een gelijksoortig geval uit de moeilijkheden te geraken, een verzoek aan den Minister van Financiën, om de gegevens voor de acte kosteloos te harer beschikking te stellen, hetgeen werd toegestaan. Dit brengt voor den technischen dienst geen extra werk meeof eerst wordt gemeten en daarna de acte komt of omgekeerd, dat blijft het zelfde. De kadastrale boekhouding echter is er in niet geringe mate mee gebaat. De consorten stelling1), die in den staat n°. 75 ontstaat tengevolge van een onjuiste acte, geeft aanleiding tot vele nieuwe artikelen in den legger, die misschien later bij een rectificatie verdwijnen of anders door vele jaren heen een ge tuigenis blijven afleggen van de doeltreffendheid van de kadastrale voorschriften. Op een volgend gelijksoortig request, ingezonden door een ander gemeentebestuur, werd ongunstig beschikt, onder verwijzing naar het bestaande tarief voor particulier werk. Wat moet er nu worden gedaan? Het lijkt mij een bedenkelijk verschijnsel, wanneer een gemeente bestuur voorgaat in iets, wat niet anders genoemd kan worden, dan wetsontduiking. De gemeente is echter niet alleen de zondares. De Provincie en last not least het Rijk zelf, handelen in voor komende gevallen geen zier beter. Is er bij den aanleg van de rijkswegen in vroeger jaren ooit een acte van overdracht opge maakt? Hier althans niet. Waar belanden wij op deze wijze? Dit zijn nog maar enkele voorbeelden uit vele. Ik durf wel zeggen dat in bijna alle gemeenten onder dit kanton er zich zulke gevallen hebben voorgedaan. Wat kan een meting voor 23 Een der college's kreeg een tenaamstelling met 56 consorten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 25