een eenvoudige stichting niet ingewikkeld en tijdroovend worden, wanneer de weg waaraan het huis gebouwd is, niet behoorlijk op de kaart staat. Voldoet het kadastrale plan op deze wijze aan de zeer bescheiden eischen, die er in het belasting kadaster aan te stellen zijn? De jongste uitspraak van den Minister van Financiën, maakt het den landmeter onmogelijk zelf, uit eigen beweging, de zaak ter hand te nemen. Straks komt men nog voor een moeilijkheid te staan, als de controleur een post in het register no. 9 doet plaatsen voor een opmeting voor onbelastbaarstelling. Moet deze post worden behandeld? Wanneer men consequent wil blij ven niet, want dan zou bij de ter visie ligging van den staat no. 75, het gemeentebestuur toch de gegevens voor de acte krijgen. Het starre vasthouden aan den stelregel: slechts meten om posten register no. 9 af te doen, leidt tot het eigenaardige gevolg, dat de bijhouding van de kaart afhankelijk wordt gesteld van de welwillendheid van de grondeigenaren. Een zekere mate van vrijheid voor den landmeter om, uit eigener beweging, gewichtige terreinsveranderingen te kunnen opnemen, ook zonder voorafgaande acte, lijkt mij noodzakelijk. Er zal natuurlijk zijnerzijds vooral in de tegenwoordige tijds omstandigheden, scherp moeten worden gewaakt tegen een ont duiking van het tarief voor particulier werk. Zutphen. J. M. Tienstra. PERSOVERZICHT. Ruilverkaveling. Het Tijdschrift der Nedeilandsche Heidemaatschappij van 1 Nov. 1923 bevat een klein artikel over een in 1922 uitgevoerde en goed geslaagde vrijwillige ruilverkaveling op kleine schaal onder de gemeente Buggenum (L.) Twee kaartjes erbij geven den toestand aan vóór en na de ruilverkaveling. Intensiteit der zwaartekracht op zee. In Oct. 1923 verscheen in de N. R. Ct. een uit Gibraltar ontvangen bericht van den ingenieur der commissie voor graadmeting en waterpas sing Dr. F. A. Vening Meinesz, die aan boord van de onderzeeboot K II der Kon. Marine op reis naar Indië slingerwaarnemingen uit- 24

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 26