26 standigheden verleend; allen hebben zich beijverd om diensten te be wijzen, en hieraan is het welslagen in niet geringe mate toe te schrijven. Nog kan worden medegedeeld, dat op het traject Alexandriö^Port Said twee waarnemingen, stoomende in de richtingen O.-W. en W.-O., zijn uitgevoerd, en in de haven van Suez stilliggende één. Uit Colombo, waar Dr. Vening Meinesz 25 Nov. is aangekomen, heeft hij telegrafisch gemeld, dat hij in den Stillen Oceaan zeven waar nemingen heeft uitgevoerd. Internationaal congres voor den gebouwden eigendom. Van dit congres, gehouden van 21 28 October 1923 te Parijs, bevatten de groote bladen op 30 Nov. j.l. de volgende conclusiën: A. Op voorstel van Sectie I: Overwegende dat de Eigendom het recht om van een zaak het vrij genot te hebben en daarover op de volstrektste wijze te beschikken, een eeuwigdurenden grondslag vormt voor gemeenschap en beschaving, ver klaart: t. Het algemeen belang eischt, dat de wetgever, zoo spoedig zulks mogelijk is en waar zulks noodig is, in tempo's terugkeert tot de beginselen van het gemeene recht en dat dientengevolge alle beperkende maatregelen worden afgeschaft, opdat de vrijheid van de overeenkomst hersteld worde; 2. dat de overheid, alvorens tot wetgevenden of uitvoerenden arbeid over te gaan, gehouden zij, voor zoover zulks den onroerenden eigendom of de volkshuisvesting betreft, de organen van belanghebbenden te raadplegen. Overwegende dat het grondboek en het kadaster van ovenuegenden invloed zijn voor den onroerenden eigendom; verklaart het wenschelijk te achten: 3. a. dat een internationale commissie in zijn vollen omvang wetten en feiten betrekkelijk grondboek en kadaster bestudeert b. dat deze instellingen internationaal op denzelfden grondslag geregeld zullen worden, in het bijzonder wat hun bewijskracht betreft; c. dat deze commissie onderzoeke, of overal de grondboeken en het kadaster tot den dag worden bijgehouden d. dat, voor die landen waar zulks niet het geval is, deze commissie het noodige verrichte, teneinde de administratie te bewegen deze instellingen op den dag bij te houden, t) Toen deze conclusie aangenomen werd was de Union Internationale de la Pro- priété nog niet opgericht. Dit onderzoek zal een der eerste werkzaamheden der nieuwe Internationale zijn, Cursiveering van mij. Redr.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 28