TITELZUIVERING. Duidelijkheidshalve beschouwen we bij de studie van boven staand onderwerp voornamelijk den eigendom van onroerend goed. De overige zakelijke rechten zullen we slechts terloops aanroeren. De twee voornaamste manieren waarop volgens ons burgerlijk recht eigendomsoverdracht van onroerend goed kan plaats vinden, zijn de erfopvolging en de opdracht of levering krachtens een rechtstitel van eigendomsovergang, afkomstig van dengene, die gerechtigd was over den eigendom te beschikken. Ten aanzien van deze eerste wijze van eigendomsovergang wordt geen publiciteit vereischt. Op het oogenblik van overlijden treedt de erfgenaam in het bezit van de goederen, rechten en rechtsvorderingen van den overledene. Mochten er meerdere erfgenamen zijn en mochten deze overgaan tot een boedelscheiding, zelfs dan wordt iedere erfgenaam geacht onmiddelijk te zijn op gevolgd in de hem toebedeelde goederen. Bovendien gaat de Hooge Raad zóóver aan te nemen, dat ook den legataris reeds krachtens testament het eigendomsrecht over een zaak toekomt. Zoo zien we dat dagelijks eigendomsovergangen van onroerend goed kunnen plaats vinden, zonder dat de wet hiervan publicatie in de openbare registers voorschrijft. Wel staat het natuurlijk aan belanghebbenden vrij de akte van boedelscheiding of die, behelzende de afgifte van een legaat, over te laten schrijven ten hypotheekkantore. Ten aanzien van de tweede wijze van eigendomsverkrijging, hierboven genoemd, eischt de wet openbaarheid. Men bedenke echter wel, dat de hier gevorderde overschrijving slechts één van de factoren is welke de eigendomsoverdracht tot stand brengen. Niet alleen moeten partijen in 't algemeen bekwaam en bevoegd zijn tot rechtshandelingen, bovendien moet de vervreemder ge rechtigd zijn over het goed te beschikken. Daarbij eischt de wet een titel van eigendomsovergang en een akte van overdracht. Eerst dan vormt de overschrijving den sluitsteen, n.l. overdracht of vestiging van het zakelijke recht. Kan men dus wel spreken van publiciteit? Hoe licht kan zij waardeloos zijn! In den regel toch is de titel van eigendoms overgang een koopovereenkomst. Minderjarigen, onder curateele

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 47