46 gestelden en getrouwde vrouwen zijn hier niet toe bekwaam, openbare ambtenaren zijn er in bepaalde gevallen niet toe bevoegd. In deze gevallen is de titel vernietigbaar. Evenzoo wanneer de overeenkomst tot stand is gekomen onder invloed van dwaling, geweld of bedrog. Men denke ten slotte aan de werking eener ontbindende voorwaarde. Hare uitwerking is, dat het zakelijke recht geacht wordt nooit te hebben bestaan. Men ga de gevolgen hiervan eens na wanneer onroerend goed van hand tot hand gaat zonder vermelding dier voorwaarde in de latere aktes, totdat opeens het ontbinding veroorzakende rechtsfeit plaats vindt! De funeste gevolgen der gebrekkige publicatie worden door den wetgever slechts in bijzondere gevallen getemperd (1727 en 1377 B. W.) Wanneer we nu in aanmerking nemen, dat van de overige wijzen van eigendomsovergang (natrekking, onteigening, verjaring en boedelmenging) slechts publicatie plaats vindt ingeval van onteigening, dan is de conclusie niet te gewaagd, dat er in ons recht al heel weinig sprake is van openbaarheid der rechtshan delingen t. a. v. onroerend goed. Er wordt wel stelselmatig iets gepubliceerd, doch beter dan van een negatief stelsel kon men spreken van stelselmatig doorgevoerde stelselloosheid. Het voornaamste argument waarmede men deze administratie der zakelijke rechten op onroerend goed verdedigt is het beroep op de practijkdeze zou er genoegen mee nemen. Iets dergelijks zou ook voor het kadaster gelden. Waarom aan de kadastrale grenzen bewijskracht toegekend De grondeigenaren stellen vol komen vertrouwen in het werk der huidige fiscale landmeters Doch men verdraait dan de zaak. De practijk, het publiek, neemt geen genoegen met negatief stelsel en fiscaal kadaster ondanks deze gebreken, doch omdat het aan beide instellingen grooter rechtsgeldigheid toekent dan de wet veroorlooft. Het wil er bij het publiek niet in, dat honderden kadaster- en hypo theekambtenaren samen slechts een onvolledig register der eigen domsovergangen bijhouden, geïllustreerd door kaarten waarop men slechts kan zien hoever men belasting betaalt! Men vertrouwt op positiviteit en rechtsgeldigheid als iets van zelfsprekends totdat men de dupe wordt. Omgekeerd is het voornaamste argument waarmede men een positieve administratie der zakelijke rechten op onroerend goed

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 48