47 bestrijdt beter ware het te zeggenwaarmede men eène administratie bestrijdt; administratie moet steèds positief zijn de vrees voor de ambtelijke inmenging. Het mag betwijfeld worden of in de tegenwoordige tijden van sociale wetgeving deze vrees nog bestaat. Bovendien breidt zich de invloed der notarissen, door het ruimer gebrnik van hypothecair crediet, bij de eigen domsoverdracht van onroerend goed steeds uit. Het publiek zal zich m. i. gaarne de tusschenkomst van ambtenaar of notaris laten welgevallen, mits het daardoor zekerheid heeft door inschrijving een onaantastbaar zakelijk recht te verwerven. Een in ons recht onbekend instituut zou hierdoor volstrekt niet in 't leven geroepen worden. Men denke slechts aan de Groot boek wet (1913). De in deze wet bedoelde Grootboeken bevatten de rekeningen tusschen den staat en bepaalde schuldeischers. Afgezien van het beginsel der specialiteit bij onroerend goed, stond de wetgever bij deze administratie voor dezelfde moeilijk heden als hierboven. Eerste eisch is ook hier: bescherming der rechtszekerheid. En de rechtszekerheid wórdt hier beschermd op een wijze die frappante gelijkenis vertoont met het positieve stelsel. Men oordeele. Hij te wiens name in de Grootboeken een rekening is geopend is eigenaar van de op die rekening geboekte inschrijving. Hij behoudt den eigendom totdat overschrijving van de inschrijving op een ten name van een ander gestelde rekening heeft plaats gehad. Rechtsvorderingen met betrekking tot eenig recht op een inschrijving, of tot de ontvangst van renten van een inschrijving, worden op schriftelijk verzoek van den eischer in de Grootboeken aangeteekend. Deze aanteekening schorst de beschikking over het recht van rentebetaling. De directeur onthoudt zich van een onderzoek naar de geldigheid van de rechtshandeling, die aan de aanvrage tot overschrijving, de aanteekening of rentebetaling ten grondslag ligt, onverminderd zijn verplichting om aan de aanvrage geen gevolg te geven indien de nietigheid of vernietigbaarheid van de rechthandeling hem is gebleken uit den inhoud van de Grootboeken of uit over gelegde bescheiden. Geen verrichting vindt bij de Grootboeken plaats of bij den directeur moet een verklaring van handteekening ingeleverd zijn. Ieder, die het recht heeft eenige verrichting bij de Grootboeken te vorderen, moet, indien de directeur zulks

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 49