48 noodig acht, het bestaan van zijn recht aantoonen door de over legging van de daartoe noodige bescheiden. Beperkingen in de bevoegdheid tot beschikking of beheer worden eerst van kracht door de aanteekening in de Grootboeken. Voor hen, die persoonlijk onbekwaam zijn tot eenige verrichting, zal worden gehandeld door de wettelijke vertegenwoordigers. De toestemming tot een bepaalde verrichting kan vervangen worden door een rechterlijk vonnis. Wanneer we dan tenslotte nog vermelden, dat deze wet den overgang krachtens erfrecht regelt door de verklaring van erfrecht (af te leggen door een notaris), waarbij bovendien gedacht is aan legaten, fideïcommissen en onderbewindstellingen, dan zal men de merkwaardige overeenkomst met een positief hypotheekstelsel niet kunnen ontkennen. Definitief wordt het doodvonnis over het negatieve stelsel uit gesproken door de wijze waarop de overheid zelf wel van de openbare registers gebruik maakt. In de allereerste plaats bij de toepassing van de onteigeningswet. Deze wet bepaalt, dat er in zekere gevallen in het publiek belang onteigend kan worden. Hier zou zich de overheid voor hetzelfde titelonderzoek geplaatst zien als ieder particulier in het dagelijksche leven of om met wijlen Gombault te spreken, «zij zou de functie moeten vervullen van rechter van instructie of die eener enquête commissie.» De overheid maakt het zicht echter gemakkelijker. Zij kan dat doen en bepaalt in art. 3: als eigenaars of medeeigenaars van een te onteigenen perceel worden zij beschouwd, die als zoodanig in de registers van het kadaster voorkomen. Alleen wordt wel willend toegestaan, dat ieder die beweert rechthebbende te zijn (buiten de kadastrale registers om) kan tusschenkomen zoolang de eindconclusie door partijen niet genomen is. Er wordt wel beweerd, dat de promotie in dit geval van ons negatieve stelsel tot een inderdaad rechtskracht hebbende admini stratie, slechts toelaatbaar is omdat het bij de onteigening slechts gaat om de grootte der toe te kennen vergoeding. Na de ont eigening zouden eventueele gegadigden nog hunne rechten kunnen doen gelden. Maar dan toch zeker onder voorbehoud, dat er nog veeren zijn te plukken van den kikker waaraan de vergoeding is toegekend! De wetgever sanctioneert in de onteigeningswet de volksover-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 50