tuiging waar ik hierboven reeds van sprak. Ook hij kent aan de openbare registers positieve beteekenis toe. Doch overtuigd van de gebreken welke aan de gepubliceerde rechtshandelingen kunnen kleven, vrijwaart hij zich voor de nadeelige gevolgen door het besproken art. 3. Volkomen hierbij aan sluit art. 59. Door de overschrijving van het onteigeningsvonnis gaat de eigendom op de onteigenende partij over, vrij van alle rechten en lasten daarop rustende. Er vindt dus titelzuivering plaats. Mocht het betrokken onroerende goed later in andere handen overgaan, voor 't opsporen van den rechthebbende heeft men het onderzoek in de openbare registers slechts uit te strekken tot het overgeschreven onteigeningsvonnis (men denke aan de onteigening par zone). Hetzelfde idee vindt men terug in de wet van 1878, voor schrijvende vernieuwing der bestaande hypothecaire inschrijvingen. Deze wet hield titelzuivering in voor alle voor 1 Jan. 1879 ge nomen hypotheken. Voor het onderzoek naar de hypothecaire bezwaardheid van een perceel is dus slechts onderzoek der open bare registers noodig tot dit tijdstip. Terloops zij er de aandacht op gevestigd, dat het noodig was deze positieve kern in het negatieve stelsel te vormen ondanks het feit, dat de administratie der hypotheken een meer positief karakter draagt dan die der overige zakelijke rechten (blijkende uit de bepaling: «bij gebreke van inschrijving heeft de hypotheek geen kracht hoegenaamd»; uit de in het B. W. voorgeschreven aanduiding der kadastrale kenmerken en uit de authenticiteit der hypotheekakte). Telegraaf-, Telefoon- en Markenwet leveren mede positieve elementen. Volkomen rationeel en geheel beantwoordende aan de eischen der practijk, bepaalt art. 28 van laatstgenoemde wet: «:de akte van scheiding (der Markengronden) wordt overgeschreven in de openbare registers ten bewijze van overdracht der toe gedeelde en geruilde gronden. Laat de H. R. aannemen, dat, volgens onze jurisprudentie, ingeschreven te zijn als eigenaar of als zakelijk gerechtigde zelfs geen wettelijk vermoeden oplevert, dat men de werkelijk gerechtigde is, hier stelt de wetgever zelf paal en perk aan het doorvoeren van dit principe. Zoo hebben zich positieve kernen gevormd in de boekhouding der zakelijke rechten. En moet niet iedere poging dit aantal te vergrooten aangemoedigd worden Een positief stelsel is een 49

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 51