5° eisch der practijk. Slechts toegegeven mag worden, dat ons recht (wellicht onze Nederlatidsche volksaard) zich verzet tegen een plotselingen grooten overgang. Geleidelijk gaan we verder. De kostbare bijhouding van de openbare registers moet ons betrouwbare gegevens verstrekken. Samenwerking van wetgever, notariaat, publiek en ambtenaar is noodig om de rechtszekerheid op te voeren. Thans brengt het wetsontwerp op de Ruilverkaveling wederom een positief element, n. 1. art. 72, «de ruilverkavelingsakte geldt als titel voor de daarin omschreven rechten». Het hoofddoel der ruilverkaveling is, naast een meer practische vorm, aaneensluiting van verspreid liggende terreinen. Logisch is, dat het wetsontwerp belanghebbenden oproept en door tusschen- komst van rechtercommissaris en arrondissementsrechtbank vaststelt wie de rechthebbenden zijn en welke de objecten waarop zij hunne rechten uitoefenen. Men bereikt hierdoor, dat toebedeelde gronden na de verkaveling niet op nieuw versnipperd worden door te laat opdagende rechthebbenden. De hypothecaire schuldeischers kunnen anders behandeld worden. Ten aanzien van hen behoeft geen titelverzuivering plaats te vinden. Automatisch gaan hunne rechten met behoud van rang op de nieuwe perceelen over. Voor hen is slechts hoofdzaak behoud van de waarde van hun onderpand, voor de eigenaren het verwerven van door hunne ligging ge makkelijker te gebruiken terreinen. Merkwaardig is het verzet, dat van verschillende zijden is ontstaan tegen dit positieve element in ons negatieve stelsel. Men vraagt zich af mag de overschrijving der ruilverkavelings akte wel zuiverend werken, dus mag het recht, aan de akte ontleend, wel onaantastbaar zijn? Gezien de bovenstaande ontwikkeling, meen ik deze vraag bevestigend te mogen beantwoorden. De waarde van dit positieve element zal niet in een zee van negaties verzinken, gelijk wel beweerd wordt. Het behoudt eene overeenkomstige waarde als de hypothecaire vernieuwing van 1879, snijdt dus een later titel- onderzoek af tot het oogenblik der overschrijving van de ruil verkavelingsakte. Meer terecht is opgemerkt, dat bij het onderzoek naar de rechthebbenden verkorting van rechten kan plaats vinden. Doch zou deze van eenige practische beteekenis zijn binnen een terrein waar men op initiatief van belanghebbenden zelf tot ruilverkaveling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 52