overgaat? En dan, op dezelfde gronden zou men een afkeurend oordeel kunnen uitspreken zoovaak de wet, gehoor gevende aan de eischen van het verkeer, een minderheid gebonden acht door de uitspraak van een meerderheid of het bestaan van een recht afhankelijk stelt van het indienen der betrokken rechtsvordering binnen een bepaalden termijn, (men denke aan het accoord in een faillissement, het rechtsvermoeden van overlijden, enz.) Net zoo min als in deze gevallen is verzet tegen de zuiverende werking van art. 72 (Rvk.) te verdedigen. Mr. K. J. Bes. (Een Rotterdamsch landmeter aan het einde der ije eeuw.) I. Wie zich bezig houdt met het bestudeeren van kaarten, stelt zich al spoedig de vraag: hoe is deze kaart ontstaan Eerst als het antwoord daarop bekend is, kan men zich ten volle verzekerd houden, dat de conclusies, die men uit het kaartbeeld meent te trekken, juist kunnen zijn. Voor de moderne kaarten is de vraag niet moeilijk te beant woorden. Sinds de geodesie wetenschappelijk wordt beoefend, volgt men vaste werkmethoden, waardoor men te voren kan zeggen welke onzekerheid het resultaat (de kaart) zal aankleven. In ver band met de vereischte nauwkeurigheid, en de kosten die aan een kaart mogen worden besteed, kiest de moderne kaartenmaker de meest geschikte methode. Voor oude kaarten is de vraag niet zoo gemakkelijk te beant woorden. De oude landmeters werkten evenzeer volgens bepaalde methoden op wiskundige grondslag gebaseerd. Maar naast de toepassing van wiskunde en geodesie was voor de uitoefening van hun vak noodig: handigheid, kijk op het terrein, die het 5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 53