53 gang van die i6e eeuwsche prenijes naar de kadastrale kaart van het begin der ige eeuw, zooals die thans nog op alle kadaster kantoren te zien is. Tracht men door deze kaart van de techniek van den land meter op de hoogte te komen, dan stuit men op onverwachte bezwaren. Vele van deze kaarten zijn kopieën; de eigenlijke kaart van den landmeter (de minuutkaart), waaruit de constructie zou blijken, is onder zijne berusting gebleven. Die minuutkaart was door passerprikken en potloodlijnen niet fraai genoeg om te worden afgeleverd. En daarbij kwam het dikwijls voor, dat later nog wel eens een kaart van hetzelfde landschap besteld werd; dan was het voor de landmeter een groot voordeel, wanneer hij de vroegere minuutkaart kon aanvullen of uitbreiden en aldus met geringe moeite door een nieuwe kopie aan de bestelling kon voldoen. Van zulke minuutkaarten is in den regel niet veel overgebleven. De kopieën, die in het archief gevonden worden, kunnen door het gemis aan merkteekens niets leeren over de techniek van den landmeter, slechts de minuutkaarten als boven bedoeld, hebben daarvoor waarde. Vandaar, dat van de geheele belangrijke kaarten verzameling der gemeente Rotterdam slechts enkele exemplaren voor mijn studie konden dienen, en wel van de landmeters, die in vasten dienst, dus als ambtenaar, voor de stad Rotterdam werkzaam zijn geweest. Al wat deze produceerden, behoorde aan de stad en is bewaard gebleven. In hoofdzaak is het materiaal, dat nauwkeuriger studie toelaat, afkomstig van den eersten landmeter in stadsdienst: Pierre Ancelin. Terwijl ik met het bestudéeren der kaart bezig was, was de Heer Wiersum zoo vriendelijk, de gegevens te verzamelen, welke omtrent de persoon Ancelin in het archief te vinden waren. Aan hem dank ik de volgende aanteekeningen omtrent Ancelin's leven en positie, die ik met zijne toestemming aan mijne verdere beschouwingen doe voorafgaan. II. Den 29sten April 1694 besloot de Rotterdamsche Vroedschap eenige wijzigingen aan te brengen in de instructie van den Stads architect, sindsdien Stadsbouwmeester geheeten. Het begin van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 55