55 meesteren uitbracht over zijne inspectie-reis (25 Dec. 17062 Ja nuari 1707) naar het in wording zijnde verbindingskanaal van Waal en Rijn beginnende wat beneden Pannerden en uitkomende een uur boven Huissen. In 1704 maakte Ancelin een ontwerp «van een zeer sierlijk ijzeren hek met steenen kolommen verbonden» voor de nieuwe of oosterkerk, welk ontwerp echter niet werd uitgevoerd (Van Reijn I 304). Einde 17 11 scheen men aan de fabricage Ancelin's diensten niet meer noodig te hebben. Althans 13 October van dat jaar machtigde de Vroedschap Burgemeesteren, Fabriekmeesteren en Rekenmeesteren «om met Pieter Anselijn over den afstand van het officie van «knegt van de fabricagie te accorderen.» Doch een dergelijk accoord is niet tot stand gekomen: Ancelin bleef tot kort voor zijn dood in functie, en zijn opvolger als knecht voor de fabricage werd pas na zijn overlijden benoemd. 2) Ook in de rekeningen door de opzichters van de drooggemaakte landen in den Binnenwegschen polder onder Zegwaart en annexe gronden, ter Rekenkamer van Rotterdam overgeleverd, komt Ancelin's naam een enkele maal voor.3) Ancelin zal dus, terwijl hij ter fabricage werkzaam was, even eens zijn diensten verleend hebben, bij de droogmakingen onder Zegwaart, die zooals bekend, aanvankelijk uitgingen van de hoogheemraadschappen Rijnland en Schieland, daarna van Schie- land alleen en ten slotte door de stad Rotterdam zijn overgenomen. Tot de resultaten van zijn arbeid mogen wij ongetwijfeld rekenen de kaarten in de hierna vermelde lijst onder n°s. 1 tot 16 vermeld, waarvan een tweetal voorkomt in de Prentverzameling van het archief der gemeente Leiden. N°. 59 van het Recueil van Diversche stukken oud n°. 38 PI. werken. In dit Recueil komen ook teekeningen van Ancelin voor in 1702 vervaardigd van de erven bezuiden de Zalmhaven langs dc Maas. 2) In de vergadering van Fabriekmeesteren van 1 October 1720 schreef hij nog de resolutiën in. Rekening iyio blz. 56. De Rendanten hebben betaelt aen Pieter Ancelijn vijf en dertig gulden op rekening van sijn verschot, doen hij int meeten van de droog making was. Dus f 35.o.o. Rekening 1J15 bl. 53. De Rendanten hebben betaalt aen Pieter Ancelijn Een hondert vijftig guldens voor eenige gedane verschotten voor de droogmaking. Dus f 150.o.o.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 57