56 Van Reijn in zijn Geschiedkundige Beschrijving der stad Rotterdam, II 199, noemt Ancelin «een kundig landmeter, die verdienstelijke kaarten heeft vervaardigd en veelmalen tot het opnemen van rivier- of waterwerken is gebezigd geworden, waarom zijn salaris ook hooger dan dat zijner eerste opvolgers was.» Nog eerder komt men tot het inzicht, dat de titel van «knegt» voor Ancelin toch wel zeer misleidend en een geheel verkeerd denkbeeld geeft, zoowel van zijn werkzaamheden als van zijn kennis, als men inzage neemt van den inventaris der boeken, prenten, gedrukte en geteekende kaarten, teekeningen en land metersgereedschappen die in zijn kamer op het stadstimmerhuis te vinden waren, officieel «ten dienste van de fabrykagie verëyst», welke door Ancelin gebruikt en geraadpleegd zullen zijn en, wat de kaarten betreft, wel voor het grootste gedeelte het werk zijner handen. Deze landmeter werd waarschijnlijk te Rotterdam geboren vóór 1653 (het jaar, dat het Waalsche doopregister begint) hij stierf in het begin van November 1720 als bejaard jonkman wonende op de Nieuwe haven bij de Paauwensteeg in een huis van de stad en werd Donderdag 7 November als pauper begraven op het Sint Janskerkhof.2) Bijlage A. Uit: Actens en Instructiën van groote en kleijne ampten dl. 1 fo i8ovs°—i8ivso. Instructie voor Pieter Asselin, om volgens d'agtervolgende articulen in den dienst der stadsfabrycquagie te werden geëmploveert. De Heeren Burgemeesteren en fabrycqmeesteren deser stadt ten iterativen versoucke van Pieter Asselin, omme in dienst van deser stads fabryckagie, op een vaste voet te werden geëmployeert hebben denselven daerin aengenomen, in verwagtinge dat hij zijn plight behoorlijck ende getrouwelijck zal waernemen en dagelijcx meerder en meerder sigh sal appliceren en soucken te perfectio- q Hierachter als bijlage C opgenomen. 2) Wellicht is onze Pierre de zoon van Pierre Ancelin die 164344 diaken en 165051 ouderling der Waalsche kerk was. Handteekeningen van dezen Pierre in de diakenrekeningen 1627 1673 op bi. 32 en bl. 61 en in de kerkerekeningen 16391664 op bl. 45.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 58