I. BOER Hz. De man, die anderhalf hoofd uitstak boven de middelmaat in de kadasterwereld, heeft den dienst wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd verlaten. Na de hulde, die hem onlangs bij zijn 50-jarig ambtsjubileum gebracht is en welke kwam niet alleen van hen, die van nabij met hem in dienstbetrekking stonden, maar die vrijwel algemeen was, moge hier een overzicht van zijn werk een plaats vinden. Zij het dan een onvolkomen of zelfs vluchtig overzicht. Het doel hem te eeren en ook om aan de jongeren voor oogen te stellen de figuur, die hij was, het buitengewone voorbeeld, dat hij gaf. Naar verbetering en verheffing van ons dienstvak streefde hij onvermoeid en op wetenschappelijke wijze; deze waarheid treedt wèl naar voren bij het overschouwen van zijn arbeid! Jarenlang heeft de Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde de rechtsgeldigheid van het kadaster als leus in haar vaandel gevoerd. Boer is geweest de promotor bij uitnemend heid van dit denkbeeld. Candidaat-notaris in hetzelfde jaar 1876, waarin zijn benoeming tot landmeter viel en gedurende 19 jaren, van de oprichting in 1885 af, redacteur van dit Tijdschrift, daarna voorzitter der Vereeniging en van 1 December 1905 af ingenieur verificateur ter standplaats Arnhem, was hij degene, die leiding gaf aan het streven naar verbetering van het kadaster. De noodzakelijkheid van den eisch, het kadaster te laten dienen tot vastlegging van de rechten op den grond, ervoeren de land meters bijna dagelijks, als zij zagen hoe verschil tusschen ka dastrale- en eigendomsgrens tot ongewenschte gevolgen aanleiding gaf. In de plaats van het bezitskadaster, dat nooit «bij» kon zijn, daar het niet elke wijziging in de bezitsgrens kon volgen en waarbij zelfs onderscheid te maken viel tusschen eigendomsgrens, bezitsgrens en kadastrale grens, een verscheidenheid, die niet wenschelijk is uit een oogpunt van rechtszekerheid, in de plaats van dat bezitskadaster wilden zij iets beters stellen, waarbij boven- Quorum pars magna fuit. Vrij naar VlRGlLlus.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 5