65 helderheid. Twee van zulke prisma's zijn, in een handige en stevige montuur, met de derde zijvlakken onderling loodrecht boven elkander aangebracht, om ook gestrekte hoeken uit te kunnen zetten. Het heele instrumentje, waarvan neven staande afbeelding een beeld geeft, is ver pakt in een klein etui en wij gelooven, dat dit hoogst eenvoudige en soliede prisma weldra tot den inventaris van landmeter en tech nicus zal gaan behooren en zich een plaats zal weten_te veroveren. Delft. Ir. W. SCHERMERHORN. BOEKAANKONDIGING, Tafeln zur Reduktion der Optischen Distanzmessung, für Höhenwinkel bis 36° alte Teilung des Quadranten. Wij ontvingen ter beoordeeling dit door R. Montigelte Ban doeng samengesteld boekwerkje, dienstig bij het in kaart brengen van terreinopnamen en waarmede een belangrijke tijdsbesparing zal worden verkregen bij de herleiding van de met den op tischen afstandsmeter gemeten afstanden tot hunne horizontale projecties. Bij de samenstelling van het boekje, waarbij voornamelijk het oog op de praktijk gericht was, werd in tegenstelling met andere tafels, niet de gemeten afstand, maar het verschil tusschen gemeten en horizontalen afstand als argument gekozen. Hierdoor wordt de berekening aanmerkelijk eenvoudigerbij afstanden boven de 100 Meter moeten bij andere tafels 3 getallen worden opgezocht en opgeteld, wat tijdroovend is en een bron van fouten. Bij deze tafel kan echter voor iederen in de praktijk voorkomenden afstand het verschil tusschen gemeten en horizontalen afstand direct uit de tafel worden genomen en zonder moeite van den gemeten afstand worden afgetrokken. De tafel is naar wij verwachten met succes bij de Land rentebrigades van den Topografischen Dienst in Nederl.-Indië ingevoerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 67