4 bedoelde conflicten, die niet zelden ten onrechte aan het kadaster geweten werden, zoo niet uitgesloten, dan toch spoedig op te lossen zouden zijn. Zij wilden een kadaster, bewijskrachtig ten aanzien der grenzen. Wij kunnen gerust zeggen, dat aanvanke lijk den landmeters niet geheel helder voor den geest stond dat betere kadaster, waarin de eigendomsgrens tevens kadastrale grens zou zijn en omgekeerd en dat zij zich niet volkomen bewust waren van de moeilijkheden, die ons negatieve stelsel aan in voering ervan in den weg legde. Juridisch minder onderlegden konden de meening toegedaan zijn, dat volstaan kon worden met enkele wettelijke bepalingen, die bewijskracht toekenden aan de kaart of aan het veldwerk en die verjaring als middel van eigen- domsverkrijging uitsloten. Boers inzicht in de materie ging dieper; hij onderscheidt scherp de beteekenis van de «juridische en de technische grondslagen van een rechtsgeldig kadasterhij zoekt het goede verband tusschen beide, zijn beschouwingen daarover in de Economist dateeren van 1881 hij onderwerpt de bestaande, in haar oorsprong zuiver fiscale instelling aan critiek en levert daarna positieven opbouw. Verstaat hij aanvankelijk onder «rechtsgeldig kadaster» een kadaster, waarbij rechtskracht is toegekend aan de kaart of aan de gegevens, waaruit zij is opgebouwd, onder uitsluiting van tegenbewijs, spoedig komt hij ten aanzien van de grensverjaring, die zich voordoet bij verschuiving van bezitsgrenzen, tot de con clusie, dat deze niet uitgesloten behoeft te worden als wijze van eigendomsverkrijging. Hij staat ten aanzien van de ligging der grenzen van het rechtsobject (beginsel der specialiteit) een positief systeem voor, waarin, bij behoud van het instituut der verjaring de bewijslast echter verlegd wordt: het kadaster krijgt bewijs kracht voor den eigenaar, wil de buurman zich daartegenover op verjaring beroepen, dan rust de bewijslast op dezen. Door deze oplossing zal Boer ook gehoopt hebben op de medewerking der juristen, want invoering van een wet op het kadaster was in ieder geval onontbeerlijk. In de oudste jaargangen van dit Tijdschrift verschenen van zijn hand tal van verhandelingen van juridisch karakter, waarbij dikwijls de aandacht gevraagd werd voor buitenlandsche stelsels (Duitschland, Frankrijk, Savoye, Elzas-Lotharingen, Pruisen, Austra lië, Algerië, Ned.-Indië). Wij noemen slechts het artikel «Ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 6