78 van bovengemelde beschikking op verschillende grondslagen worden bijgehouden. Ook zal er geen bezuiniging worden bereikt, integendeel, de omwerking van het hermeten deel tot eene inrichting volgens het oude kadaster zal meer tijd en geld kosten dan de invoering zóó, als het is ontworpen. De Vereeniging van hoofdambtenaren van het kadaster denkt er niet anders over. Blijkens het rapport der noordelijke af- deeling, waarmede zij zich vereenigde, geeft zij «aan het systeem Dieren verre de voorkeur boven het oude hermetingssysteem. «Steekhoudende bezwaren zijn, voor zoover ons bekend is, tegen «het nieuwe systeem nooit ingebracht.» Hoe men de bedoelde ministeriëele beschikking ook wendt of keert, men vindt geen enkel plausibel argument ter rechtvaardi ging dat het algemeen erkend betere wordt vervangen door het algemeen erkend minder goede. B. Bij houding van het nieuwe kadaster Omtrent strekking en gevolgen der gegeven voorschriften ter bijhouding van het nieuwe kadaster van Dieren gaf ik reeds eenige inlichtingen in dit Tijdschrift jaarg. 1922 blz. 147 a 149. Daaruit blijkt dat die voorschriften indruischen tegen alle hoofd doeleinden van het nieuwe kadaster n.l.: i°. vergrooting van rechtszekerheid, 2°. splitsing in een eigendomskadaster voor de boeking van zakelijke rechten en een belastingkadaster, hoofdzakelijk voor de grondbelasting, 30, bezuiniging. Verder wordt aldaar gewezen op de uitkomsten eener proef, met die voorschriften genomen op de bijhouding van een deel van het Prins Hendrik Park te Bussum, waaruit blijkt, dat bij exploitatie van bouwterreinen de voorgeschreven bijhouding twee- a driemaal zooveel tijd en geld kost dan die naar de voorstellen der Staatscommissie 1906. De omvangrijke stukken, voor die proefneming opgemaakt, zijn aan het Departement van Financiën ingezonden met een toelich tend schrijven van 20 Februari 1922. Dezelfde stukken zijn het vorig jaar onderzocht door de Ingenieurs-verificateur te Groningen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 80