79 Leeuwarden en Assen, in opdracht der Vereeniging van hoofd ambtenaren van het kadaster. Ook uit hun onderzoek bleek, dat «de voorgeschreven bijhouding veel omslachtiger en kostbaarder «is dan die overeenkomstig de voorstellen der Staatscommissie 1906.» Het motief door de Administratie van het kadaster, vóór de invoering van het nieuwe kadaster van Dieren aangevoerd, om van de voorstellen der Staatscommissie af te wijken, was het volgende. Tusschen het tijdstip der vaststelling eener nieuwe grenslijn, door partijen, vóór de overdracht of de vestiging van hypotheek op een perceelsgedeelte, en de duurzame zichtbaarmaking dier grens door het stellen van eene afscheiding, is die grenslijn be wegelijk; men moet haar tijd gunnen om tot rust te komen, voor ze bij procesverbaal van grensregeling wordt vastgelegd. Die bewegelijkheid is een gevolg hetzij van wijziging der grens bij minnelijke schikking, zonder openbaarmaking dier over eenkomst, hetzij van éénzijdig ingrijpen van één der partijen, om eigenmachtig de bakens te verzetten. Het laatste geval beteekent: schending van het recht der andere partij; in beide gevallen kunnen rechten of belangen van derden geschonden worden. Het behoeft wel geen uitvoerig betoog, dat deze geheele voor stelling op gespannen voet staat met de juridieke beteekenis van en het economisch belang betrokken bij de overeenkomst tot overdracht of vestiging van zakelijke rechten. Zoolang men ver stoken is van het middel tot bewijs dat usurpatie is gepleegd, moet men zich dikwijls wel neerleggen bij het gepleegde feit, doch het is de omgekeerde wereld om, als de gelegenheid be staat een bewijsmiddel te verkrijgen door een proces-verbaal van grensregeling, zulks te verbieden ten einde partijen gedurende eenige maanden in de gelegenheid te stellen, derden te benadeelen of hen tegen elkaar los te laten in den strijd om het bezit, om eerst daarna bij proces-verbaal te constateeren, wat het eindresultaat van den strijd is geweest en den overwinnaar in zijn bezit te handhaven. De landmeter die eerst dan het proces-verbaal op maakt, fungeert dan, populair uitgedrukt, als heler, die den steler op den voet volgt. Ten einde zoowel de rechten van partijen als die van derden te beschermen behoort het proces-verbaal, het authentiek bewijs der overeenkomst van grensregeling, te worden opgemaakt vóór

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 81