8o het transport en daaraan, ter omschrijving van het perceelsge deelte, ten grondslag te worden gelegd. Na de invoering der voorschriften ter bijhouding van het Dierensche kadaster, in welke de opvattingen der Administratie worden gehuldigd, is tegen de verworpen voorschriften, die in overeenstemming zijn met de voorstellen der Staatscommissie, een ander bezwaar opgedoken, dat, ter voorkoming van misverstand, verdient nader te worden bekeken. In de laatst bedoelde voorschriften had ik voorgesteld om, in afwachting der invoering van de wet op de grensregeling, -dgn landmeter op te dragen, bij opmeting van nieuwe grenzen ter voorbereiding van transport of vestiging van hypotheek, een proces-verbaal in tweevoud op te maken en daarvan één exem plaar te zenden aan den notaris (c.q. aan partijen) ten einde daaraan te ontleenen de omschrijving van het perceelsgedeelte in de akte, en het proces-verbaal bij de minuut der akte te kunnen voegen. Men meende nu in dit voorschrift te zien een poging om het proces-verbaal, incidenteel voor het nieuwe kadaster, in de plaats te stellen van den meetbrief door de Staatscommissie voorgesteld (Rapport blz. 229) ter uitvoering van wettelijke voorschriften steunend op een te wijzigen art. 671 B.W. Dit misverstand is begrijpelijk. De inhoud toch van proces verbaal en meetbrief is vrijwel gelijk. Beide omschrijven, zoo juist mogelijk, de nieuwe grenslijn. Beide bevatten eene aanduiding der kadastrale indeeling tijdens de meting en eene aanduiding der nieuwe indeeling. Men kan op beide nog andere bijzonderheden vermelden, bij v. de afstanden van de grenslijn tot de aanwezige huizen, muren, steenen palen en andere voorwerpen, de oppervlakten en de eigenaren of ver krijgers der nieuwe perceelen enz., doch noodzakelijk is zulks niet. Het verschil tusschen de beide stukken ligt niet in den inhoud, doch in de juridieke beteekenis en, in verband daarmee, in de aanwendingsmogelijkheid. De meetbrief is een eenzijdig ambtelijk document, dat alleen door een wettelijken maatregel kan worden verheven tot een administratief bij houdingsstuk in de hypothecair-kadastrale boek houding en ook dan nog niet in staat is het proces-verbaal ge heel te vervangen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 82