Het proces-verbaal is een authentieke akte die partijen bindt, weshalve zij eene onafwijsbare aanspraak hebben op een dubbel of een afschrift, dat zij kunnen aanwenden ter aanduiding van het perceelsgedeelte in hun contract, zoodat het proces-verbaal, door de over- of inschrijving van dat contract, zonder wettelijk voorschrift, als administratief bijhoudingsstuk in de boekhouding kan doordringen. Het proces-verbaal heeft de hoedanigheid van meetbrief in zich zelf, het behoeft er niet eerst wettelijk toe te worden gesanction- neerd. Vereeniging van proces-verbaal en meetbrief in één stuk heeft automatisch plaats in die gevallen, dat het proces-verbaal wordt opgemaakt door den landmeter vóór en ten behoeve van de overdracht of de bezwaring van perceelsgedeelten. In eene wet op de grensregeling als grondslag van het nieuwe kadaster kan eene bepaling ter vaststelling van nieuwe grenzen niet worden gemist. Anders zou de bewijskracht van het ka daster gaandeweg weer verdwijnen, wat bij Dieren reeds is be gonnen. Wordt in de wet het proces-verbaal ook toepasselijk verklaard op nieuwe grenzen, dan kan dit als administratief bij houdingsstuk niet geweerd worden, tenzij men, bij die wet, evenals bij de thans vigeerende voorschriften, den landmeter met parti culier werk belast, het opmaken van processen-verbaal verbiedt. Vóór dergelijk verbod werd tot nog toe geen steekhoudend argument aangevoerd, er tegen pleiten vele. Zooals reeds betoogd werd, worden de rechten van partijen verzekerd en de belangen van derden behartigd door opmaking van een proces-verbaal, dadelijk nadat partijen het over een nieuwe grens zijn eens geworden. Zoo groot is de daartoe ver kregen rechtszekerheid, dat de aanduiding van een nieuw perceel, door een letter en nommer van het proces-verbaal, meer waard is voor overdracht, vestiging en opheffing van zakelijke rechten, dan het perceelnommer van het oude kadaster en het daarom geenerlei bezwaar heeft dat die aanduiding, tengevolge van het gebruik dat het publiek er van maakt, overgaat in de hypothe caire boekhouding. Vernommering van kadastrale perceelen wegens vestiging of opheffing van hypotheken op perceelsgedeelten is onnoodig, wat eene belangrijke bezuiniging in den bijhoudingsdienst beteekent. De Vereeniging van hypotheekbewaarders en de Broederschap 8i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 83