van notarissen maakten, bij hunne rapporten over het nieuwe kadaster van Dieren, geenerlei bezwaar tegen de invoering van het proces-verbaal in de boekhouding. De voordeelen voor de rechtszekerheid en voor het grondcre- diet zullen op ongezochte wijze het proces-verbaal, in zijn hoe danigheid van meetbrief, populair maken bij notarissen en bij het publiek en zoo de practische wenschelijkheid aantoonen der door de Staatscommissie voorgestelde wijziging van art. 671 B.W., ter invoering van den meetbrief ook voor niet hermeten gemeenten. Een ander voordeel der opheffing van het verbod aan den landmeter met particulier werk belast om een proces-verbaal op te maken, zal zijn, dat weggenomen worden de ergernis van partijen wegens herhaalde oproeping om dezelfde grens aan te wijzen en de ergernis van den landmeter als hem steeds weer de voor de hand liggende vraag wordt gedaan door partijen, of de eerste meting fout was? En, last not leasthet proces-verbaal zal als administratief bij- houdingsstuk eene eenvoudige bijhouding van het eigendomska daster en van de hypothecaire boekhouding mogelijk maken en groote bezuiniging in de opmaking en bijhouding van het be lastingkadaster toelaten zoodat, als het geheele kadaster vernieuwd was, er jaarlijks op de bijhouding van kadaster, hypotheken en grondbelasting een belangrijk bedrag bespaard zou kunnen worden. C. De stopzetting der hermeting van Apeldoorn. Het bestaande kadaster is niet alleen verouderd en geheel on toereikend om te voldoen aan de voornaamste behoeften, het is bovendien zeer kostbaar in de bijhouding. Hierin kan slechts in beperkte mate worden tegemoet gekomen door lapmiddelen; het eenige doeltreffende middel om te geraken, zoowel tot voldoening aan de eischen die de gemeenschap stelt en moet stellen aan een goed kadaster, als tot eene belangrijke bezuiniging, is vernieuwing. Wie alleen oog heeft voor spoedige bezuiniging in den vorm eener onmiddellijke neerdrukking van de cijfers der Staatsbe- grooting en onverschillig is voor de publieke belangen bij een goed kadaster betrokken, zal hier niets van zijn gading vinden. Zoolang de inrichting van het kadaster blijft zooals zij is, zal de bijhouding ervan schatten blijven kosten. 82

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 84