Wie werkelijke en duurzame bezuiniging wil, moet beginnen met kosten temaken. <De cost gaet voor de baet uit" (J. P. Coen.) Een bouwvallig huis kost veel aan onderhoud, zonder een be hoorlijk onderdak te verschaffen. Is het echter mogelijk tegen bijv. vijf maal de jaarlijksche kosten van onderhoud een nieuw, eenvoudig ingericht doch comfortabel huis te bouwen, dat niet half zooveel kost aan onderhoud, dan kan een ieder uitrekenen dat men bezuinigt, al is het dan maar perspectief-bezuiniging. Daarvoor is een eerste vereischte dat men kan beschikken over een goeden bouwmeester en geoefende uitvoerders. Met die te vormen was men pas op den goeden weg. De ver nieuwing van het kadaster op den ouden grondslag was letterlijk een geldvermorsing, niet alleen omdat het nieuwe toch niet kon voldoen aan de behoeften, maar ook omdat zij technisch en ad ministratief veel te duur ingericht was. De hermeting op ratio- neele grondslagen, met Dieren begonnen, beloofde niet alleen bezuiniging, maar bracht ze ook. Dit was te danken in de eerste plaats aan de vereenvoudigingen in de techniek, in de inrichting der perceelmeting, waarbij de opmeting alleen van eigendomsgrenzen met groote nauwkeurig heid geschiedde, doch die van andere grenzen, van gebouwen enz., op meer eenvoudige wijze plaats had. Hierdoor werd tevens vereenvoudiging verkregen in het volgende werk ter op making van plans en registers. Dit was alleen mogelijk door het kadaster te splitsen in een eigendoms- en een belasting kadaster. In het laatste kan de vereenvoudiging nog verder worden voortgezet. Nog in veel hoogere mate kan bezuiniging worden verkregen, sinds het mogelijk is gebleken het langwijlige en kostbare werk van den perceelmeter te vervangen door de vervaardiging en omvorming van een lichtbeeld uit het vliegtuig. Het aantal der genen, die daarin eene bedriegelijke luchtspiegeling zien, slinkt met den dag. Degenen, die wel niet kunnen ontkennen dat in het buitenland de foto-topografie reeds is ingeburgerd, doch nog eerst de kat uit den boom willen kijken, blijven staren naar den boom waarin geen kat meer zit. Het besluit tot stopzetting der hermetingen, als middel tot be zuiniging, lijkt voor den outsider een mooi gebaar. Wanneer hem echter duidelijk wordt, dat daarmee nog geen merkbare 83

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 85