bezuiniging is bereikt, dat die stopzetting, sinds Andijk er van werd uitgesloten, alleen betrekking had op de éénige gemeente, waar bouwmeesters en uitvoerders voor de vereenvoudigde werk methode werden gevormd, dat de stopzetting juist geschiedt op het oogenblik dat jonge krachten aankomen van de Landbouw hoogeschool, theoretisch behoorlijk voorbereid, maar practisch nog te vormen, zal dan die outsider zich niet afvragen of het hier hapert aan doorzicht en beleid? Die jonge lieden zijn door hunne studiën voorbereid en bestemd om zich te wijden aan de uitvoe ring van ruilverkavelingen, die zullen beginnen zoodra de inge diende wet op die agrarische hervorming zal zijn aangenomen. Maar die ruilverkavelingen brengen vernieuwing van het ka daster mede. Zijn die jongeren daartoe niet in de practijk opge leid en geoefend, dan begint het oude spelletje opnieuw, dan zal het geld weder met handen vol worde?i weggeworpen. Daarom, voor de vorming dier jongeren, beteekent de voortzetting der hermeting van Apeldoorn eenc bezuiniging. De nauwkeurigheid van nieuwe kadastrale kaarten hangt in de eerste plaats af van de nauwkeurigheid der Rijksdriehoeksmeting die er den technischen grondslag voor levert. De metingen en berekeningen voor die driehoeksmeting hebben met zooveel zorg' controle en nauwkeurigheid plaats, dat de Nederlandsche drie hoeksmeting behoort tot het beste wat er op dit gebied in de wereld bestaat. De driehoeksmeting' van den tweeden rang, waarin bijna alle dorpstorens zijn opgenomen, werd in hoofdzaak ten behoeve der vernieuwing van het kadaster ondernomen. Hare bruikbaarheid daarvoor neemt echter af naarmate door ver bouwing, verzakking, door stormen of andere oorzaken de toren spits verplaatst wordt. Slechts een deel dier spitsen is verzekerd (vastgelegd), zoodanig dat het bedrag eener verplaatsing der torenspits bepaald kan worden, alvorens er de kadastrale metingen aan te verbinden. Het grootste deel der punten, welke niet als standplaats voor de hoekmeting hebben gediend, is nog niet vast gelegd. Hoe meer tijd er verloopt tusschen de meting en de vastlegging, hoe grooter de kans, dat een torenspits niet meer hetzelfde punt is als werd ingesneden tijdens de metingen op de punten van hoogeren rang. Hoe langer die vastlegging wordt uitgesteld, des te meer daalt de nauwkeurigheid der Rijksdrie- 84

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 86