87 tot eene zelfstandige administratie te maken, en het antwoord, dat genoemde commissie op die vraag heeft gegeven. Het zal den opmerkzamen lezer van het Fusierapport niet zijn ontgaan, dat het antwoord der commissie eigenlijk geen antwoord is; immers over de al of niet zelfstandigheid van de afdeeling H. en K. aan het Dept van Fin. wordt daarin niet gerept. Wel over de inrichting van den dienst van H. en K. Spr. geeft een beknopt overzicht van de inrichting van dien dienst. Aan het hoofd van de bewaring staat een hypotheekbewaarder, sedert de inwerkingtreding der wet van 1922 bezoldigd uit 's Rijks kas. Overeenkomstig het K. B. van 1828 worden in den regel ambtenaren van de Regie aangesteld tot bewaarder, in de laatste jaren zijn echter ook eenige landmeters van het Kadaster als zoodanig benoemd. Volgens eene ministerieele mededeeling aan het Bestuur der Ver. v. K. en L. kunnen land meters van het Kadaster voor benoeming tot bewaarder in aan merking komen, wanneer zij voldoende kennis van het burger lijk recht bezitten, om deze betrekking waar te nemen. Deze toezegging zal in de praktijk weinig effect sorteeren, omdat niet tevens is vastgelegd op welke wijze van die kennis behoort te blijken, noch is bepaald, dat een onderzoek ernaar behoort te worden ingesteld. De bewaarders worden voor hunne hypothecaire administratie bijgestaan door een beëedigden klerk, die volgens de bepalingen van het K. B. van 1828 in geval van afwezigheid, tengevolge van verleend verlof, van ziekte, of van andere wettige verhinde ring van den bewaarder, ten koste en ter verantwoording van dezen, deszelfs werkzaamheden zal verrichten. Bij overlijden van den bewaarder, neemt de beëedigd klerk zelfs op eigen verant woordelijkheid het kantoor waar, totdat in de waarneming ad interim is voorzien. Het gerucht wil, dat het in het voornemen ligt van het Hoofd bestuur om aan de beëedigde klerken de bevoegdheid tot waar neming te ontnemen en deze op te dragen aan surnumerairs, die ter verkrijging van de noodige practische vaardigheid een tijd lang aan de hypotheekkantoren zullen worden gedetacheerd. Ongetwijfeld zullen er ernstige redenen bestaan, welke dezen maatregel noodzakelijk maken. De bestaande regeling toch geldt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 89