6 en redacteur, bij Minister Pierson; deze was het denkbeeld van invoering van een kadaster met bewijskracht echter niet gunstig gezind. Een in datzelfde jaar in dit Tijdschrift verschenen arti kel: «Minister Pierson over het rechtsgeldig kadaster», had tot gevolg eene ambtelijke berisping van den redacteur. Diens verzet tegen «deze poging tot inbreuk op de vrijheid van drukpers door ambtelijke censuur» leidde tot de ambtelijke mededeeling, dat de berisping niet betrof den ambtenaar, «maar den Heer Boer in privé»! Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan hield de Notarieele Vereeniging in 1900 eene buitengewone vergadering onder voor zitterschap van Prof. Mr. M. W. F. Treub en ook toen werd het kadaster met bewijskracht aan de orde gesteld, aan de hand van praeadviezen van G. van Iterson, Hypotheekbewaarder te Amsterdam (contra) en C. W. Gombault, Landmeter van het Kadaster te 's-Gravenhage (pro) en bij het debat was Boer de belangrijkste woordvoerder. De stemming, waaraan vele land meters deelnamen, over de gestelde vraagpunten, viel uit vóór vernieuwing in de richting van een bewijskrachtig kadaster en vóór splitsing in eigendoms- en belastingkadaster. Mr. Treub vond in die vergadering aanleiding om in het Sociaal Weekblad van 6 Oct. 1900 een ardkel te schrijven over een kadaster met bewijskracht; de stemming analyseerde hij daarin en hij knoopte er zijn gevolgtrekking aan vast, dat het kadaster, onderdeel zijnde van den dienst der registratie, moeilijk tot gewenschte hervorming zou kunnen komen. Was in andere landen reeds eerder de hand aan den ploeg geslagen, eindelijk werden ook hier de noodzakelijke nieuwe wet telijke voorschriften in een vorm gegoten door de bij Kon. Besl. van 30 Juli 1906 n°. 75 ingestelde Staatscommissie, waarvan Boer lid was. Naast belangrijke voorstellen tot wijziging van het B.W. inzake overdracht van onroerende zaken en een ontwerp alg. maatregel van bestuur inzake kadastrale aanduiding en hypothecaire boek houding, bracht het tweede gedeelte van het rapport dier Staats commissie, gepubliceerd in 1916, een ontwerp wet op de grensregeling. Met Prof. Molengraaff moet Boer beschouwd worden als geestelijke vader van dit ontwerp, dat onze bijzondere belang stelling eischt. Het bevat behalve de geïsoleerde grensregeling, die slechts zelden toepassing zal vinden, de algemeene grensregeling,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 8