89 bewaarder op te treden. Besparing1 wordt met een en ander blijkbaar niet beoogd, althans niet verkregen. De bewaarders zijn in de eerste plaats belast met het vervullen van de formaliteiten, bij het B. W. en andere wetten voorge schreven ten aanzien van de levering, onderzetting en inbeslag neming van onroerend goed. Feitelijk zou daarom de dienst der hypothecaire boekhouding, als zijnde uitvoering van burgerlijk recht, thuis behooren bij het Dept van Justitie. In verband met de heffing van rechten van in- en overschrijving is genoemde dienst echter indertijd ondergebracht bij de administratie der Regie en dus bij het Dept Van Financiën. Nu die rechten door de bepalingen der Registratïewet 1917 zijn afgeschaft, bestaan de fiscale bemoeiingen van den hypotheekbewaarder alleen nog in het heffen van zegelrechten en in een enkel geval het heffen van registratierecht. De bij de wet van 3 April 1922 vastgestelde rechten voor verrichtingen aan de hypotheekbewaringen zijn in de plaats gekomen van vroeger ten bate van de bewaarders ver schuldigde salarissèn en hebben mitsdien meer het karakter van retributiën. Zooals bekend is, bestaan de hiervoorbedoelde formaliteiten in het overschrijven van akten en stukken in de daartoe bestemde openbare registers. Terwille van de openbaarheid zijn de be waarders verplicht inzage en afschriften van die registers te geven aan ieder, die zulks verlangt, en om de noodige klappers bij te houden, waardoor die registers toegankelijk blijven. De hypo theekbewaarders zijn tevens belast met de bewaring van het Kadaster, en met de afgifte van alle door belanghebbenden ge vorderde uittreksels. Het Kadaster is vervaardigd door landmeters, alleen de belast bare opbrengst is vastgesteld door ambtenaren der D. B. Als in de laatste jaren van eene gemeente een nieuw Kadaster werd gemaakt, zooals bijv. van Dieren en Andijk, ontving de bewaarder het complete Kadaster van den technischen dienst, zelfs de nieuwe perceelenregisters voor de hypothecaire boekhouding. Nu moet men echter niet denken, dat de taak des hypotheek bewaarders ten aanzien van de kadastrale boekhouding zooiets is als die van een archivaris. Zij is inderdaad veel uitgebreider, omdat het Kadaster moet worden bijgehouden, niet alleen ten aanzien van de wijzigingen in den rechtstoestand en de belast-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 91