bevindingen ter plaatse, ter vervanging van de administratie der oude perceelen heeft opgesteld. Het is dus niet juist om te spreken van den technischen dienst van het Kadaster, als men het personeel der landmeters bedoelt. Immers zij verrichten naast zuiver technische werkzaamheden, als het bepalen der ligging van punten en lijnen, het berekenen van oppervlakten en het teekenen van kaarten, ook administratieven arbeid: zij spinnen den draad, waarmede de bewaarder den weg moet vinden in den doolhof der hypothecaire boekhouding, zij vernieuwen het Kadaster, als het plaatselijk, in verband met de eischen van het rechtsverkeer, is versleten. Aan het Dept v. Fin. worden alle zaken betreffende den dienst van de Hypotheken en het Kadaster behandeld door de afdeeling H. en K., behalve zaken betreffende de personen der bewaarders, als benoeming, ontslag, verlof, regeling van bezoldiging, enz., welke door de afdeeling Successie en Personeel worden afge daan. Beide afdeelingen ressorteeren onder de Administratie der Regie, enz. De controles der grondbelasting zijn aan het Dept ingedeeld bij de Administratie der D. B., enz. De dienst van H. en K., welke met belastingen alleen te maken heeft, doordat hij de gegevens levert voor de kohieren der grond belasting, inlichtingen verschaft ter controle van vermogensaan giften en zelf een enkele belasting heft, maar waarvan de privaat rechterlijke en economische functiën de fiscale in beteekenis verre overtreffen, staat dus aan het Dept v. Fin. onder zuiver fiscaal beheer. Dit behoeft in het algemeen geen bezwaar op te leveren, maar het verdraagt zich slecht met het denkbeeld van fusie. De bedoeling van de fusie is n.l. te komen tot een meer ratio neel beheer en een grooter rendement van de belastingadmini stratie. Dit leidt consequent tot het afstooten van alle beheer en alle werkzaamheden, welke niets of bijna niets met belastingen te maken hebben. In dien gedachtengang is het ook te ver klaren dat de Min. v. Fin. aan de Akrfecommissie de vraag heeft gesteld: Is het noodig of wenschelijk .om de aan het Dept v. Fin. bestaande afdeeling H. en K., welke thans behoort tot de administratie der Regie, daarvan af te scheiden en tot eene zelfstandige administratie te maken? 9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 93