95 spreekt, maar die niettenmin den geheelen gedachtengang bepalen. En men vraagt zich af, of het dan niet logisch is dat het toe zicht op de kadastrale boekhouding blijft bij de ingenieurs-veri ficateur van het Kadaster, onder wier leiding die boekhouding is samengesteld en geregeld wordt vernieuwd? Vooral nu de kadastrale deskundige aan de bewaring, de boekhouder, bestemd is om te verdwijnen. Het ligt toch niet in de bedoeling om voortaan de hypotheekbewaarders uitsluitend uit de landmeters te benoemen? Natuurlijk is splitsing in een z.g. technischen en een admini- stratieven dienst mogelijk, evengoed als het mogelijk is geweest den dienst van de controles der grondbelasting afzonderlijk te organiseeren. Maar juist de ondervinding opgedaan met de grondbelastingcontröle moet er van weerhouden om op dien weg voort te gaan. Bovendien zal dan toch eerst moeten worden aangetoond waarom de splitsing noodzakelijk is. Inderdaad, de Fusiecommissie had wel een gelukkiger greep kunnen doen. Naar sprekers meening zou de ministerieele vraag als volgt moeten worden beantwoord: Een der zwakke punten van de voorgestelde samensmelting der dienstvakken van de D. B. en de Regie is de bijna boven- menschelijke taak, die op de schouders der toekomstige belasting inspecteurs wordt gelegd. Spr. geeft een lange opsomming van de werkzaamheden, waar mede zij belast zijn en concludeert daaruit dat in kennis de be lastinginspecteur de evenknie zal moeten zijn van den advocaat, den notaris, den belastingconsulent en den belastingschuldige, in werkkracht bijkans het onmogelijke van hem zal worden gevergd. Hij dient zooveel mogelijk te worden ontlast van alle werkzaam heden, welke met het eigenlijke belastingvak niet of slechts in een verwijderd verband staan. Om deze reden is het wensche- lijk, dat hij in sommige inspectiën de werkzaamheden betreffende invoerrechten en accijnzen kan overlaten aan een specialen in- pecteur, die in het bezit van een desbetreffend radicaal is, en dat in de toekomst het domeinbeheer van het belastingdienstvak worde afgescheiden. Ook het toezicht op de hypotheekbewaringen, welker doel en administratie geheel vreemd zijn aan die van het belastingdienst vak behoort niet aan de toekomstige belastinginspecteurs te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 97