worden opgedragen. Wel hebben de inspecteurs voor aanslag regelingen meermalen gegevens van de hypotb eekkan toren noodig» maar aangezien het juist de taak der bewaarders is, om op de meest ruime schaal inlichtingen te verstrekken uit hun archief en deze inlichtingen ten behoeve van 's Rijks dienst ingevolge de wet kosteloos gegeven moeten worden, is het niet noodig dat de hypotheekbewaringen onder de opperleiding van den inspec teur komen te staan. Hoogstens worde de laatste belast met de controle van het geldelijk beheer der bewaarders, evenals hij dat heeft van de griffiers bij de kantongerechten en rechtscolleges. Aangezien de hypotheekbewaringen met den zoogenaamden technischen dienst van het kadaster en de controles der grond belasting een samenhangend en afgerond geheel vormen en de vaststelling van den aanslag in de grondbelasting een werk is, dat ook nu al geheel buiten de gewone belastingadministratie omgaat, waren ook deze drie vakken tot een dienst samen te smelten. Dit zou niet alleen vereenvoudiging, maar tevens be zuiniging met zich kunnen brengen. Dit gefusioneerde dienstvak zou dan aan het nieuwe belasting dienstvak alle noodige inlichtingen en jaarlijks de kohieren der grondbelasting verschaffen. Hoewel men er over van meening kan verschillen of deze taak van meer of minder belang is dan de privaatrechtelijke functie van de hypotheekbewaring en de economische functie van het kadaster, verdient het op grond van historische overwegingen aanbeveling, om het beheer van dit dienstvak aan het Dept v. Fin. te laten, mits bij eene zelfstandige afdeeling, opdat het niet uitsluitend worde beheerscht door fiscale overwegingen. Ook voor het geval de fusie voor de diensten van D. B. en Regie niet tot stand komt, verdient het aanbeveling om de af deeling H. en K. aan het Dept v. Fin. te maken tot een zelf standige afdeeling, waarbij het beheer van de controles der grond belasting behoort te worden ondergebracht. Indien de Fusiecommissie aldus had geadviseerd, dan zou zij een antwoord gegeven hebben en dat antwoord hebben gemoti veerd. Dan ook zou zij vermeden hebben de antinomie in haar rapport, van in het begin de samensmelting aan te bevelen voor de belastingdienstvakken en aan het slot te adviseeren tot ont binding van een ander dienstvak. g6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 98