97 Bij het ontwerpen van vorenstaande beantwoording is getracht een zuiver fiscaal standpunt in te nemen en den dienst van H. en K. uitsluitend te beschouwen als eene instelling, die nuttige gegevens aan belastingambtenaren kan verschaffen. Wordt de vraag echter bezien van het standpunt van den grond eigenaar, den hypotheekhouder, den notaris, den deskundige, dan komt men tot dezelfde conclusie, schoon op andere gronden. De dienst van H. en K. is in verschillende opzichten verouderd en behoeft dringend herziening. Geen wonder, als men bedenkt, dat hij nog vrijwel door dezelfde bepalingen wordt geregeerd als bij zijne oprichting, nu welhaast eene eeuw geleden. Alleen de tarieven voor verrichtingen aan de bewaringen zijn up to date. Maar verder is de geweldige evolutie op administratief-technisch en sociaal-economisch gebied ongemerkt aan hem voorbijgegaan. Telefoon en schrijfmachine zijn nog slechts op enkele hypotheek- bewaringen doorgedrongen. Moderne kantooradministratie moet men er niet zoeken; de akten en borderellen worden nog steeds met de pen al is het dan niet meer met de veeren pen in de registers overgeschreven. Bevordering van het grondcrediet, speciaal voor den kleinen man, moet men niet verwachten van regelingen, welke voor eene hypotheek van /Too.— denzelfden omslag voorschrijven als voor eene hypotheek van een ton. Ondanks de enorme vorderingen in de landmeetkundige weten schap heeft de kadastrale grens thans nog geen meerdere bewijs kracht dan die van een feitelijk vermoeden, overgelaten aan het oordeel en aan de voorzichtigheid van den rechter. Toch heeft het niet aan critiek ontbroken, en evenmin aan voorstellen tot verbetering. De Staatscommissie 1867, voor de herziening der wetgeving op de eigendomsoverdracht van onroerende goederen, het hypotheek stelsel en het notariaat, wees er reeds in 1870 op, dat de Staat, die de gevolgen der transactiën zijner ingezetenen bindt aan de voorwaarde der openbaarmaking, vóór alles moet zorgen, dat door deze openbaarmaking het beoogde doel wordt bereikt. Dat in richting en bijhouding der openbare registers zoodanig moeten zijn, dat belanghebbenden door eigen onderzoek den rechtstoestand der onroerende goederen kunnen leeren kennen, een eisch vooral in het negatieve stelsel van belang.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 99