7 d. i. de contradictoire vaststelling van alle eigendomsgrenzen vóór het kadaster eener gemeente wordt vernieuwd. Als authentiek bewijs der overeenkomst wordt door den landmeter het proces verbaal opgemaakt, hetwelk door nederlegging op het hypotheek kantoor openbaar wordt gemaakt en daardoor werkt tegen derden. In de artt. 5 t/m 7 vindt men de bewijskracht en de positieve werking geregeld. De vroeger opgeworpen moeilijkheden gelegen in de vraag, wie wel aan de vaststelling der grenzen zouden moeten meewerken, werden in het ontwerp ook overwonnen. De aan het verslag der Staatscommissie toegevoegde afzon derlijke nota van Boer, waarin hij zijn licht liet schijnen op het meest geschikte stelsel van boekhouding op den grond, zij hier terloops vermeld. In December 1915 was aan den Ingenieur-Verificateur Boer door den Minister (Mr. M. W. F. Treub, die tot in 1913 lid was geweest der Staatscommissie), machtiging verleend tot het verrichten eener hermeting van de gemeente Dierenwaarbij de beginselen, door de Staatscommissie aangegeven, practisch toe passing zouden vinden. De uitvoering van deze proefhermeting in de drie volgende jaren is te beschouwen als een feit van het allergrootste belang voor het Nederlandsche kadaster. Delimitatie ging aan de opmeting vooraf en geschiedde geheel alsof de wet op de grensregeling reeds tot stand was gekomen; de technische grondslag werd gelegd zoodanig, dat juiste uitzetting der opge meten grenzen en nauwkeurige bijhouding op de eenvoudigste wijze gewaarborgd wassplitsing en combineering van eigendoms- en belastingkadaster werd doorgevoerd op de plans en in de boekhouding en deze werd ingericht als kaartsysteem. Het antwoord op de vraag naar de resultaten van die proef kan niet anders luiden dangeslaagdHet wetsontwerp op de grensregeling doorstond den toets aan de praktijk en, vergeleken bij de vroegere methoden, bleek deze vernieuwing doeltreffender, eenvoudiger en goedkooper. Alvorens het bestaande kadaster der gemeente Dieren werd vervangen door de uitkomsten van bovengenoemde hermeting, vroeg de Minister in 1920, onder toezending vaneen «Overzicht» van de samenstelling van het nieuwe kadaster, het oordeel van verschillende autoriteiten en vereenigingen. De naar aanleiding daarvan uitgebrachte rapporten zijn (behoudens dat van de Ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1924 | | pagina 9