13° Tot dusverre is hier nog niet gewezen op het groote belang, dat in het opvoeren van de afleesnauwkeurigheid voor tachyme- trische opnamen is gelegen. Een tiental afstanden werd uit de coördinaten van 5 punten, die berekend waren uit richting- en indirecte afstandsmeting, tweemaal onafhankelijk van elkaar bepaald. De verschillen blijven alle binnen de waarden voor directe meting in gunstig terrein daarvoor toegelaten. Ten slotte wil ik dit artikel beeindigen onder beschrijving van een waterpassing, die Heeren Studenten van den Landmeters cursus, laatste studiejaar, in de eerste helft van Juli 1924 hebben uitgevoerd. Tot dusverre waren de uitkomsten bij de bovenaangeduide waterpassingen verkregen nog niet tot hoogten N.A.P. herleid, omdat ik daartoe het liefst wilde uitgaan van een hoofdmerk van de Nauwkeurigheidswaterpassing 1875 1885. Het dichtst bij gelegen hoofdmerk is dat, hetwelk zich bevindt te Ede in den toren van de Protestantsche Kerk. Voor een gewoon practicum waterpassing is deze afstand aan den grooten kant. Toen mij evenwel bleek, dat Heeren Directeuren van Gemeentewerken te Wageningen en Ede de uitvoering van deze metingen op prijs stelden en de uitkomsten konden worden opgenomen in de regis ters «Hoogte van Verkenmerken volgens N.A.P. gevonden bij de nauwkeurigheidswaterpassingen en de waterpassingen van den Algemeenen Dienst van den Waterstaat», besloot ik het peil van Ede naar Wageningen en verder naar punten in de richting Rhenen en Renkum gelegen over te brengen. Gebruikt werden de volgende instrumenten: Waterpasinstrument Fennel N°. 11376. De kijker heeft 36 X vergrooting, een objectiefdiameter van 40 mm, en een brandpunts afstand van 435 mm. De hoekwaarde van het reversieniveau bedraagt 10 sec. Voorts is een hellingschroef voor afstandsmeting aanwezig, die tevens dienst doet voor het doen inspelen van het niveau. De twee baken, ieder 3 m lang, zijn voorzien van de schaal- verdeeling C, voor de eene baak in rood, voor de andere in zwart. De baken zijn van hout in T-vorm gemaakt en vervaardigd door de Firma G. de Koningh te Arnhem. Op de achterzijde van de baken zijn twee zilveren plaatjes aangebracht, voorzien van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 130