lichaam en leest de noniën van den horizontalen en verticalen cirkelrand af. Bij het observeeren wordt tevens ongeveer de tijd op een horloge of ander uurwerk opgeteekenddeze tijd behoeft voor het beoogde doel niet al te nauwkeurig te zijn en kan daarom door dezelfde persoon die de observatie verricht, worden genoteerd. Dit stoppen op het uurwerk dient om met den aldus gegisten tijd der plaats en de daarop toegepaste lengte in tijd, den gegisten middelbaren tijd in Greenwich te kennen, welke noodig is om de gegevens uit den almanak (declinatie, rechte opklimming, enz.) te corrigeeren. Men kent nu van den parallactischen driehoek de zijden, t.w. het complement der bekende breedte, welke breedte uit de kaart wordt genomen, het complement der verbeterde hoogte, d. i. de tot den waren horizon herleide middelpuntshoogte van het hemel lichaam, en het complement der uit den Almanak, voor het oogen- blik der waarneming gecorrigeerde declinatie. Hieruit wordt de azimuthale hoek van het hemellichaam berekend. Men kent dus uit deze berekening het astronomisch azimuth van het middel punt van het hemellichaam op het oogenblik der waarneming en aangezien men, voor zoover het betreft de zon of maan, heeft gevizeerd op een der randen, moet nu de halve middellijn der zon of maan herleid tot den waren horizon, dus de halve middel lijn der zon of maan vermenigvuldigd met den secans van de middelpuntshoogte van zon of maan, bij het azimuth van het middelpunt van zon of maan worden opgeteld dan wel afgetrokken, om te vinden het azimuth van den rand der zon of maan waarop is gevizeerd. Op dit azimuth van den rand der zon of maan toegepast den met den theodoliet gemeten hoek tusschen den rand van de zon of maan en het punt waarvan men het astro nomisch azimuth wenscht te bepalen, geeft het azimuth van dat punt. Voorbeeld Den 7«n ]y[ej 1913 in den nammiddag is van af eenige meters buiten den N. O. hoek van het Hoofdkantoor der Bataafsche Petroleum My. te Balik Papan de volgende observatie gedaan met den theodoliet Stamley N°. 99185. i4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 141