144 Astronomisch azimuth v/h middelpunt der zon Zuid 111° 47' 12" West 15'52" X sec- 36° 3' (halve middellijn der zon herleid tot den waren horizon) 19'37" Astronomisch Azimuth van den linker- rand der zon Zuid 111° 27' 35" West Aangezien men wenscht te kennen het azimuth van den linker- rand der zon (immers men heeft met den keerenden kijker gericht op den rechterrand der zon), moet dus het bedrag van de halve middellijn der zon herleid tot den waren horizon (15' 52" X sec- 3^° 3') in dit geval van het azimuth Zuid 1110 47' 12" West worden afgetrokken om te vinden het azimuth van den linkerrand der zon. Verder hebben wij: Astronomisch azimuth linkerrand der zon Z. nx°27'35" W. Gemeten hoek tusschen linkerrand der zon en voorwerp (vlaggestok Uitkijk) 74°3i' Astronomisch azimuth voorwerp (vlaggestok) Z. 36° 55' 35" W. Men moet natuurlijk in aanmerking nemen hoe het voorwerp is ten opzichte van de zon, n.l. links of rechts. Dit kan men ook constateeren door vergelijking van de aflezingen van den hori zontalen cirkelrand. Na deze met den theodoliet gedane observatie, waardoor de richting der proeflijn standpl. instrument-Vlaggestok was bepaald, is met eene tranchemontagne, van uit dezelfde 'standplaats gemeten het azimuth van den vlaggestok Zuid 30° 30' West, zoodat de declinatie der boussole bedraagt 36° 56' 340 30' 2° 26' Oost. De verschillende waarden voor de zonsdeclinatie, zons-halve middellijn enz. zijn genomen uit Buys Zeemansalmanak voor 1913. De refractie en de parallaxis der zon zijn genomen uit de Zeevaartkundige tafelen van Brouwer. De refractie wordt c. q. verbeterd voor den thermometer- en barometerstand tijdens de waarneming. In de Zeevaartkundige tafelen van Brouwer vindt men alle voor dit doel benoodigde gegevens. Willen we nu ook uit deze zelfde observatie den tijd uitrekenen dan zoeken wij de tijdvereffening uit den almanak op. De tijd vereffening is het verschil tusschen waren tijd en middelbaren tijd of tusschen ware zons rechte opklimming en middelbare zons

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 144