Kan een doeltreffende formule worden gevonden, dan is het mogelijk tabellen in te richten die bij ronde waarden van de coördinaten in het ééne stelsel de correspondeerende coördinaten in het andere stelsel geven. Met zulk een tabel is het omrekenen van een willekeurig punt van het eene stelsel tot het andere, door interpolatie, een zeer eenvoudig werk. Uit het onderzoek is gebleken dat een bruikbare transformatie formule inderdaad gevonden kan worden. Met behulp van deze formule is een tabel berekend voor de omrekening vanKrayen- hoff-coördinaten op die der Rijksdriehoeksmeting. Van deze tabel is gebruik gemaakt om verschillende secun daire punten uit de Meetkundige Beschrijving om te rekenen, waardoor een maat gevonden werd voor de onzekerheid van de gegevens dier Meetkundige Beschrijving. Eindelijk zijn met de tabel ook enkele punten, uitgemeten uit de Topografische kaart, omgerekend; de coördinaten dezer punten konden daardoor vergeleken worden met die in het stelsel der Rijksdriehoeksmeting uitgedrukt, afgeleid uit de kadastrale kaarten van de Hermeting van Dieren. 2. De aard der transformatie. Wanneer eens Krayenhoff en de ingenieurs der Rijksdrie hoeksmeting voor een zelfde stel driehoekspunten precies dezelfde waarnemingen hadden gedaan, dan zouden de uitkomsten van hun werk toch nog niet direct vergelijkbaar zijn. In de eerste plaats zijn bij de netvereffening in de beide gevallen verschillende methoden gebruikt, die verschillen zullen opleveren, zij het dan ook niet merkbaar in een klein gebied, dat eenige weinige punten bevat, wel degelijk in aanmerking te nemen, wanneer een drie- hoeksnet zoo groot is, dat het ons geheele land bedekt. Legt men twee met zorg, doch volgens verschillend systeem vereffende netten op elkaar, dan zullen de veelhoeken, die de hoekpunten verbinden geringe buigingen ten opzichte van elkaar vertoonen, die tot gevolg hebben, dat de coördinaten meer gaan verschillen, naarmate de punten, die vergeleken worden, verder uit elkander liggen. Uit de lengten en hoeken der vereffende driehoeken zijn ver volgens geographische coördinaten berekend op de ellipsoide, maar in de beide hier beschouwde gevallen zijn de ellipsoiden verschillend. 14

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 14