153 DE ORGANISATIE VAN DEN KADASTRALEN DIENST EN DE BEZUINIGING. De noodzakelijkheid van bezuiniging op alle takken van rijks dienst, heeft ook bij den kadastralen dienst tot min of meer ingrijpende wijzigingen geleid. De vraag, welke bovenal onze aandacht eischt, is of op dezen weg nog meer bereikt kan wor den en verdere bezuiniging mogelijk is. Bekend mag ik veronderstellen de vroegere organisatie: ons land verdeeld in elf divisies, gedecentraliceerd ten opzichte van de centrale leiding aan het Departement van Financiën. Binnen elke divisie echter was juist centralisatie zoover doorgevoerd, dat niet zelden wisselende arbeidsverdeeling en onlogische verant woordelijkheidsbegrippen de werklust en toewijding der uitvoerende ambtenaren ondermijnden. De gevolgen van een en ander waren, dat het Departement geen algemeen, voor alle divisies gelijkwaardig, overzicht bezat van de gewone en buitengewone werkzaamheden en de arbeidsverdeeling. Om de mogelijkheid van bezuiniging te onderzoeken, werden daarom gedurende één jaar de divisiechefs vrijwel uitgeschakeld, en geschiedde de regeling en verdeeling van de werkzaamheden voor 't geheele land door het departement. De resultaten van dat proefjaar werden bij brief van 12 Nov. 1923 ter kennis van de ambtenaren gebracht; ze zijn te belangrijk om ze hier achterwege te latenhet aantal per jaar verrichte metingen was 33 grooter, het gemiddeld aantal metingen per velddag 27 grooter, de gemiddelde onkosten per velddag 6.5 lager en de gemiddelde onkosten per meting 26 lager. Behalve door centralisatie aan het departement, werd dit resultaat bereikt door de landmeters verantwoordelijk te stellen voor een bepaalde taak. Bij een oordeelkundige regeling bleken dus eenige tientallen landmeters gemist te kunnen worden, welke dan ook den dienst moesten verlaten. Logisch moest uit deze proefneming volgen, dat de bestaande organisatie principieele fouten vertoonde en dat: i°. de centrali satie in de divisies niet deugde en 20. de centrale leiding een versterkte positie moest behouden ten koste van de divisies. 2) De eerste conclusie werd aanvaard: de divisies werden onder verdeeld in districten, terwijl voor de geheele afdoening van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 153