gewone werkzaamheden in een district een bepaald daarvoor gewezen landmeter verantwoordelijk werd gesteld. Deze regeling maakt thans den tijd der kinderziekten door; komt zij deze niet te boven, dan zal dat mede zijn door het odium dat op haar ge boorte rust. De tweede conclusie werd niet getrokken, zoodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat na verloop van tijd, als de rem van be zuiniging wat minder sterk aangeschroefd is, dezelfde misstanden weer intreden. Des te meer valt zulks te betreuren, daar cen tralisatie aan het departement had kunnen leiden tot een zeer aanzienlijke inkrimping van het aantal divisies tot 3 of hoogstens 5. Het is dan ook eigenaardig, dat de centrale leiding niet alleen na het proefjaar onmiddellijk weer tot het gedecentraliseerde stelsel overging, en van een vermindering van het aantal divisies niets wou weten, maar zelfs met kracht stelling nam tegen een voor stel van een der hoofdambtenaren tot nivelleering van den omvang der divisies, waardoor dit aantal van elf tot acht zou worden teruggebracht. Het is m. i. een daad van wijs beleid van den Minister geweest, dat deze desondanks overeenkomstig dat voorstel heeft beslist.3) Met het voorgaande is de principieele wijziging in de organisatie van den kadastralen dienst aangegeven en schijnt het maximum van bezuiniging bereikt te zijn. Als men hierbij in aanmerking neemt, dat in de laatste tien jaar niet minder dan vijf verschillende Staats- en Ministerieele Commissies, het Kadaster en den kadastralen dienst geheel of gedeeltelijk binnen de grenzen van haar opdracht zagen getrokken, zoodat dit dienstvak zich dus wel in de aanhoudende zorg van de regeering mag verheugen, dan kan men dit resultaat slechts pover noemen. Met overtuiging, zij het met schroom, waag ik daartegenover de stelling: dat toch op den kadastralen dienst nog aanzienlijk bezuinigd kan worden. Laat me vragen wat het kadaster was en wat het is. Geworden in den Napoleontischen tijd als hulpmiddel ten dienste van de grondbelasting, is het gegroeid tot instituut ter verzekering van de rechten op den grond en ter bevordering van het grond- crediet (hoofddoel). Die groei is niet om zichzelfswille geschied, maar door de ontwikkeling van het maatschappelijke verkeer 154

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 154