155 noodzakelijk geworden. Terugdrukken van het dienstvak tot administratief orgaan kan niet; de evolutie van de maatschappij laat zich niet terugdrukken, zonder een chaos met zich te sleepen. Juist die geleidelijkheid in den groei en bij de aanpassing heeft echter tot toestanden geleid, welke ongetwijfeld niet zouden zijn ontstaan, indien het kadaster ware opgericht met als doel zijn tegenwoordige functie. De directe economische belangen van den grondeigenaar toch bij de kadastrale metingen betreffen: i°. de waarde van den grond, welke lager zou zijn zonder officieele groottebepaling en vastlegging der grenzen. 2°. het gr onder edietwelks groote zekerheid en lagere rente voet mede gebaseerd zijn op dezelfde genoemde factoren, zoodat zelfs hypotheekbanken weigeren hypotheek te verleenen, indien de te verbinden perceelen niet kadastraal gemeten zijn. 3°. goedkoope en spoedige oplossing van grenskrvesties. Alleen het laatste punt werd bij de oprichting van het kadaster voldoende geacht om alle kosten van het geheel nieuw kadaster door de grondeigenaren te doen dragen, n.b. van het kadaster dat voor de grondbelasting gecreëerd werd, maar als nevendoel dan toch ook (zeer gebrekkig) voor oplossing van grenskwesties zou kunnen dienen, en thans, bij meer dan tienvoudige belangen, betalen de grondeigenaren niets als zij maar eenige maanden op de meting wachten. De geheele bijhouding van den dienst, welke de directe economische belangen van de grondeigenaren bevordert, drukt in zijn volle zwaarte op de Staatsbegrooting! Waarom dan toch? Is het omdat het kadaster tevens hulpmiddel is voor de heffing van de grondbelasting Bezwaarlijk kan dat als voldoende motief gelden, daar een kadaster uitsluitend dienend voor de grond belasting met minder dan een tiende van de kosten ware bij te houden, zooals een eeuw geleden wel gebleken is toen in 5 jaar de helft van ons land gekadastreerd is geworden, en een vijftig jaar later, bij de herziening grondbelasting ongebouwd, opnieuw is aangetoond. Wil men dan het dienen van het algemeen belang als motief aanvoeren Ook de volksgezondheid is een algemeen belang, maar dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 155